Od ledna je zřejmé, že britská premiérka Theresa Mayová nemá dostatečnou kontrolu nad tím, co se děje v parlamentu ostrovního království. Na počátku roku část jejích poslanců odmítla podpořit brexitovou dohodu, kterou jako předsedkyně vlády vyjednala s EU. Utrpěla ostudnou porážku, která se o pár týdnů později ještě jednou zopakovala.
Současně však poslanci britské premiérce řekli, že nestojí o odchod z EU bez dohody. Původně se předpokládalo, že Britové opustí EU 29. března. Navzdory tomu, že od hlasování o brexitu uběhly takřka tři roky, však Mayová nedokázala s EU dospět k dohodě o odchodu, kterou by podpořili její vlastní zákonodárci, takže termín odchodu se odkládá.
Nedělní list The Sunday Times tvrdí, že část vlády tlačí na Mayovou, aby odešla z funkce a nechala úřadovat nějakého dočasného předsedu vlády, který bude s EU vyjednávat lépe než ona a v Konzervativní straně připraví sjezd, kde bude zvolen nový lídr.
Na stole je však prý ještě jedna varianta. Konzervativní poslance údajně své premiérce slibují, že v parlamentu podpoří to, co vyjednala, pokud slíbí, že se do dalších jednání o brexitu už nebude plést.
Úřad premiérky označil uveřejněné informace za spekulace, k nimž není třeba se vyjadřovat.
Podle BBC je teď na stole několik možností, co se stane dál. Stále prý existuje možnost, že brexit bude zrušen a Velká Británie v EU zůstane. Může také dojít k vypsání dalšího referenda. Třetí varianta předpokládá, že Británie sice nebude plnohodnotným členem EU, ale zůstane v celní unii. Velká Británie však také může spolupracovat s EU na základě volnější dohody po kanadském vzoru. A nakonec ještě stále nelze vyloučit, že Velká Británie EU opustí zcela bez dohody.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp