Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat zakázku na několik stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 si podle obžaloby při služební návštěvě USA, kde byl součástí delegace premiéra, řekl o úplatek, když po tehdejším předsedovi dozorčí rady Williamu Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval pět milionů dolarů (přes 80 milionů Kč).
„Naprosto vylučuji, že by Martin (Barták) v tomto rozhovoru učinil korupční nabídku," prohlásil před soudem Topolánek. Podle bývalého premiéra se tehdy představitelé Tatry snažili hodně lobbovat a oslovili ho na střelnici, protože se obávali, že by mohli o zakázku přijít kvůli problémům s firmou Praga, jež v zakázce figurovala jako subdodavatel náprav. Ty však praskaly a Tatra s Pragou proto ukončila smlouvu, což bylo předmětem soudní pře mezi firmami.
Podle Topolánka však tehdy vláda nedělala žádné kroky, které by vedly ke zrušení zakázky. „Vláda neměla úmysl dělat nestandardní kroky," zdůraznil Topolánek. Přesto se však podle Topolánka měla Tatra s českou firmou dohodnout a kompenzovat jí způsobené ztráty, protože „vyrobené převodovky zůstaly ležet ladem na dvoře". Cabaniss vypovídal před soudem již dříve stejně jako někdejší manažer automobilky Tatra Duncan Sellars. Oba naopak tvrdili, že Barták v USA požádal o úplatek.
Druhým obviněným v kauze je majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž, který se údajně pokusil o podvod. Snažil se prý vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého Ministerstva obrany i vlády. Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují mimo jiné za naprostý nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno, čtk