Írán prožívá podobnou situaci, jakou si prošlo Polsko v roce 2010, kdy se v mlze ve Smolensku zřítil letoun s tehdejším polským prezidentem Lechem Kaczyńskim a dalšími představiteli země. V Íránu se před pár desítkami hodin v mlze zřítil vrtulník s íránským prezidentem Ebráhímem Raísím. Co to znamená pro Írán a pro mezinárodní situaci?
Podle serveru katarské televize Al-Džazíra bylo na palubě vrtulníku 9 lidí včetně guvernéra provincie nacházející se na severovýchodě země u hranic s Ázerbájdžánem a Arménií. Pákistánský premiér Shehbaz Sharif prohlásil, že jeho země bude držet den smutku a vlajka bude vlát na půl žerdi na znamení úcty k Raísímu a jeho společníkům.
V příspěvku na sociální síti X Sharif nazval Raísího a Amirabdolláhjána „dobrými přáteli Pákistánu“ a vyjádřil svou „nejhlubší soustrast a soustrast íránskému národu s touto hroznou ztrátou“. „Velký íránský národ překoná tuto tragédii s obvyklou odvahou,“ dodal.
Podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) Raísího smrt bude mít pro Írán vážné důsledky. „Příštích několik dní má potenciál přetvořit okamžitou a dlouhodobou dynamiku režimu včetně nástupnictví nejvyššího vůdce,“ napsal institut.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.