V počtu generálů jsme v Evropě jedni z nejlepších. Černochová, Kateřina II. a její milci očima historika Fidlera

11.05.2024 23:59 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „V současné době jsme v situaci, kdy máme dostatek pouze v jediné komoditě, v počtech generálů a plukovníků. V jejich množství na jednoho vojáka v celé Evropě bychom asi mohli stát na jednom ze stupňů vítězů,“ říká o české armádě a o její připravenosti na válku Jiří Fidler, vojenský historik a autor mnoha knih, z nichž aktuální je kniha Symbol Ludvík Svoboda. Hovořili jsme i o ministryni obrany Janě Černochové, o soše sovětského maršála Ivana Koněva a o odvezení Korunovačního kříže do Německa.

V počtu generálů jsme v Evropě jedni z nejlepších. Černochová, Kateřina II. a její milci očima historika Fidlera
Foto: Hana Brožková
Popisek: Armáda slaví 30 let své existence. Součástí exhibice na pražské náplavce byl například seskok výsadkářů a záchranářů z vrtulníku do Vltavy

Vojáci NATO jsou na Ukrajině, ruští špioni prý mají zálusk na cíle v Evropě. Rusko chystá cvičení na přípravu taktických jaderných zbraní a tak dále. Když vyvoláme reminiscence z minulosti, jak blízko je dnes Evropa od třetí světové války?

Já jsem historik a zabývám se minulostí. Odpověď na tuto otázku hledejte u prognostiků. Bohužel, současná situace je natolik specifická, že hledání reminiscencí se míjí s realitou.

Jak je na válku připravena česká armáda, potažmo česká společnost?

Málokterá armáda v celých lidských dějinách byla na válku opravdu připravena, o společnosti jako takové vůbec nemluvě. Pomineme-li maďarskou, berlínskou a kubánskou krizi, tak ve 20. století byla naše armáda nejblíže vojenskému konfliktu na konci září 1938. Tehdy se armádnímu vedení podařil spíše velký než malý zázrak. Během jediného týdne přešla branná moc na válečný stav, dokázala vyzbrojit a vystrojit více než milion záložníků, sestavit čtyři desítky divizí a téměř dvě desítky velitelství sborového a armádního stupně se všemi podřízenými jednotkami zbraní i služeb, rozvinout je podle operačního plánu a zásobit vším potřebným na několik týdnů boje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nu,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusetirhonza , 12.05.2024 10:17:32
já jednu výhodu vidím, v případě konfliktu dokážeme postavit během okamžiku jednu "elitní" divizi z nejlépe teoreticky připravených vojáků. Takováto divize jejíž členové ovládají teoreticky všechny finesy válčení dokáží porazit všechny agresory.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…