V úřadu prezidenta by měl sedět idealista. Já jsem idealista, prohlásil Hilšer v rozhlase

08.01.2018 18:04 | Zprávy

Moderátor Jan Pokorný vedl v pondělních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu rozhovor s dalším prezidentským kandidátem. Tentokrát přišel na řadu Marek Hilšer. Ten hned na úvod poznamenal, že by chtěl být Marťanem na Hradě, lépe řečeno svědomím české politiky.

V úřadu prezidenta by měl sedět idealista. Já jsem idealista, prohlásil Hilšer v rozhlase
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Marek Hilšer

„Před časem jste v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že potřebujeme tak trochu Marťana na Pražském hradě. To jste mluvil o sobě?“ zeptal se moderátor. „Ano, to jsem mluvil o sobě,“ přiznal Hilšer. Obratem dodal, že se tímto přirovnáním snaží poukázat na to, že by prezident neměl mít vazby na staré podnikatelské a jiné struktury. V tomto smyslu je prý Hilšer jasným Marťanem, protože není svázán se žádným podnikatelem a může se na politiku dívat s odstupem. Jen tak prý prezident může být svědomím české politiky. Přesně v této roli by chtěl host působit.

Už jako mladý muž prý před dvaceti lety nahlédl do nejvyšší politiky jako asistent jednoho z poslanců, ale zklamaly ho aféry okolo financování ODS z roku 1997. Řekl si tehdy, že nechce mít zkušenosti jenom z politiky, a šel studovat medicínu. O politiku se však jako správný aktivní občan nikdy nepřestal zajímat.

Jako aktivní občan protestoval např. proti plánu vlády Mirka Topolánka privatizovat fakultní nemocnice. „My jsme tehdy jako studenti cítili, že to je něco, s čím nemůžeme souhlasit. My jsme tehdy jednali s ministrem (Tomášem) Julínkem... A tehdy ta vláda od toho upustila,“ připomněl Hilšer.

Tehdy se prý dnešnímu prezidentskému kandidátovi potvrdilo, že má smysl být občansky aktivní. Leccos se prý naučil i jako prezidentský kandidát. Zjistil např., že jeho oponenti v prezidentské volbě jsou mnohdy dost odlišní od obrazu, který o nich předkládají média. Jako sympatický se mu jeví např. Mirek Topolánek. To však neznamená, že by s ním politicky souhlasil. Protože je Topolánek svázán s dosavadní politikou, nemůže být prezidentem – svědomím politiky, jak si to představuje Hilšer. Svědomím politiky prý ze stejného důvodu nemůže být Miloš Zeman. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dojde ocel? Temný scénář pro průmysl v Evropě. Pokud padne Pokrovsk, bude zle

11:15 Dojde ocel? Temný scénář pro průmysl v Evropě. Pokud padne Pokrovsk, bude zle

Polský vojenský analytik Konrad Muzyka zhodnotil boje u ukrajinského města Pokrovsk. Přičemž v Pokro…