Šéfové vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska chtějí podle Sobotky znát názor prezidenta jedné z klíčových zemí regionu na to, co může Evropská unie udělat pro stabilizaci situace v Libyi, kde zhroucení státu vytvořilo "koridor" pro pašování lidí do Evropy. Zajímá je také, nakolik se Sísímu daří udržet situaci s útoky teroristů v samém Egyptě pod kontrolou.
Při snídani s egyptským prezidentem chce také podpořit český export do této severoafrické země, která sice není v jednoduché ekonomické a sociální situaci, ale i tak představuje obrovský trh. "Určitě zajímavé téma pro nás je i obranný průmysl," dodal.
"Pokud jde o naše zbrojovky, zčásti do Egypta již dodáváme, nicméně mohli bychom mít v budoucnu ještě větší prostor než teď. Navíc je strašně důležité, abychom podpořili stabilní Egypt, protože je to obrovská země s velkým počtem obyvatel. Nemůžeme si dovolit, aby se Egypt dostal do pozice, která by připomínala Libyi. To by z hlediska nelegální migrace byl pro Evropu opravdu velký problém," varoval předem Sobotka.
Záhodno je podle premiéra podpořit egyptskou ekonomiku, jakož i potřebné reformy. "Potřebujeme, aby na straně egyptské vlády byl transparentní systém. Aby naši podnikatelé mohli počítat s jistými pravidly, podmínkami, s vymahatelností práva, protože to je pro rozvoj obchodu také velmi důležité," řekl.
S hostitelem summitu chce probrat česko-maďarské vztahy, včetně společných projektů ve vědě a výzkumu, možnou spolupráci při digitalizaci průmyslu či případné možnosti českých firem podílet se na posilování obranyschopnosti Maďarska.
S maďarskou a polskou stranou chce český premiér také koordinovat postup vůči Evropské komisi, která proti těmto třem zemím zahájila řízení kvůli neochotě plnit své povinnosti plynoucí z programu přerozdělování migrantů z Itálie a Řecka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk