Podle informací médií se v ilegální mešitě scházeli příznivci sunnitského islámu, kteří jsou také nazývaní jako salafisté a patří k zastáncům nejradikálnějšího směru muslimského náboženství. Policie zadržela více než padesát převážně mladých mužů, z nichž někteří byli prokazatelně příznivci Islámského státu. O nepříliš „křišťálových“ úmyslech místních muslimů svědčí i nález více než kilogramu výbušnin a nábojů do pistolí a pušek. Vedle toho bylo nalezeno několik usvědčujících dokumentů.
Přivolaný pyrotechnik však soudil, že by bylo příliš riskantní pokoušet se výbušniny deaktivovat v uzavřeném prostoru a rozhodl v součinnosti s příslušnými orgány o řízeném výbuchu. Internetem nyní koluje několikavteřinové video pořízené prokremelským zpravodajským kanálem RT, na kterém je vidět nejenom mohutná exploze, ale také zásah speciální ruské protiteroristické jednotky. Muslimové leží obličejem k zemi a ruce mají za hlavou.
Ilegální modlitebna se nacházela v domě, který se na první pohled neliší od běžných rodinných domů v této oblasti Ruska. Po několika vteřinách se ovšem ozve ohlušující výbuch, který do vzduchu rozmetává kusy zdiva, hlínu a písek. Nejbližší okolí improvizované mešity se následně zahalilo hustým dýmem. Výbuch byl proveden pomocí vodního děla a nikdo při něm nebyl dle informací médií zraněn. Stejně jako při samotném zásahu. Někteří ze zadržených salafistů za sebou pravděpodobně mají bojové zkušenosti ze Sýrie a Iráku.
V Rusku podle dostupných informací žije asi patnáct milionů muslimů, kteří tak tvoří přibližně deset procent populace. Za posledních dvacet let se v zemi uskutečnilo téměř deset teroristických útoků, při kterých dohromady zahynulo přibližně kolem jednoho tisíce lidí. V devadesátých letech a na přelomu století byli jejich hlavními organizátory čečenští bojovníci, kteří se tímto způsobem mstili Moskvě za vojenské operace v Čečensku. V posledních letech teroristické útoky na území Ruské federace jsou považovány součást mezinárodního terorismu.
Naposledy Rusko čelilo teroristickému útoku na svém území v prosinci 2013, kdy teroristé zaútočili na vlakové nádraží ve Volgogradu. Při tomto incidentu zahynulo téměř dvacet lidí. Nejznámější a co do počtu obětí největší útoky se odehrály v září 2004 ve městě Beslan, kdy zahynulo v místní škole nejméně 330 civilistů. O dva roky dříve v moskevském divadle na Dubrovce zemřelo asi 170 lidí a dalších 850 bylo zraněno. Někteří experti však tak vysoký počet obětí dodnes přisuzují nepříliš šťastnému zásahu ruských speciálních sil.
K poslednímu teroristickému útoku na občany Ruské federace došlo na konci loňského října, kdy bylo usmrceno v letadle směřujícím z egyptského letoviska zpátky domů 224 cestujících na palubě. K útoku se bezprostředně poté přihlásili džihádisté z Islámského státu, kteří se nechali slyšet, že jde o odvetu za ruské vojenské operace v Sýrii. Rusové zpočátku sami teroristický útok popírali, ale v polovině listopadu připustili, že na palubě letadla se našla bomba.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro