Jak uvedl Miloš Trojánek z krajského ředitelství Policie ČR hlavního města Prahy, v souvislosti s bezpečnostní situací v Evropě je nutné přijímat nové výzvy. „Pražští policisté kontrolují neustále měkké cíle. Reagujeme adekvátními bezpečnostními opatřeními. Policisté, kteří působí na úseku bezpečnosti, jsou nejen poradci v těchto otázkách, ale jsou to i školitelé, kteří se podílejí na školení veřejnosti,“ řekl.
„Zvolili jsme formát videospotu,“ řekl Ondřej Penc, autor projektu, jenž vznikl ve spolupráci s magistrátem. Původně preventisté pražského ředitelství policie cílili zejména na odbornou pedagogickou veřejnost. „Cítili jsme ale, že cílová skupina je moc malá a měli bychom ji rozšířit. Proto jsme se rozhodli, že se zaměříme na širokou veřejnosti,“ uvedl. Na vytvoření klipu se částkou 400.000 korun podílel pražský magistrát, využívat ho budou policisté po celé republice.
„V případě, že by k takovému útoku došlo, tak samozřejmě zasáhnou policisté. Bude však trvat několik minut, než policisté dorazí. Policejní sbory v zahraničí připravily instruktážní spoty. Tyto kroky k přežití jsou založeny na třech krocích – utíkej, schovej se, bojuj. Je to jak ve vnějším, tak ve vnitřním prostředí,“ představil jej policista Ladislav Beránek s tím, že rozdíl mezi útokem aktivního střelce a útokem teroristy je pouze v motivaci útočníka.
„Pokud máte možnost utéct, utečte. Pokud je to možné, pomožte ostatním s útěkem. Z bezpečí zavolejte pomoc na číslo 158. Nemůžete-li utéct, schovejte se za pevné předměty. Přepněte telefon do tichého režimu. Pokud je váš život v přímém ohrožení, bojujte, snažte se zneškodnit násilníka. Jednejte maximálně efektivně,“ přečetl základní pravidla Beránek. Když na místo dorazí bezpečnostní složky, je třeba podle jeho slov poslouchat instrukce a držet ruce za hlavou. „Vyvarujte se křiku a gestikulace,“ podotkl také.
Penc zároveň varoval před některými špatnými radami, na které mohou lidé narazit. „Varujeme před tím, aby lidé přeskočili první dva kroky, tedy uteč a schovej se, a přecházeli rovnou k bojuj,“ uvedl. Doplnil, že klip by časem měl být k dispozici i s tlumočením do znakové řeči.
Videospot s názvem „Utíkej, schovej se, bojuj!“ je k vidění na síti YouTube.
Policisté z oddělení tisku a prevence pražského krajského ředitelství se problematice takzvaných aktivních střelců věnují od roku 2011. V té době začali připravovat seminář zejména pro pedagogy, kterého se od roku 2012 zúčastnilo více než 3000 školských pracovníků či zaměstnanců městských částí a magistrátu. O semináře a obecně informace, co v podobných situacích dělat, výrazně vzrostl zájem po útocích ve Žďáru nad Sázavou v roce 2014 a v Uherském Brodě v roce 2015.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef