Právo a spravedlnost se snaží v posledních dnech vyměnit některé soudce Ústavního soudu, což se nelíbí opozici, která to považuje za snahu získat v Polsku absolutní moc. Skutečností ovšem zůstává, že i při prosazení všech soudců navrhovaných vládnoucí stranou budou stále převažovat soudci jmenovaní předchozí vládou. Spoluzakladatel PiS Jaroslaw Kaczyński si včera stěžoval, že se snaží opozice bránit vítězi voleb vládnout, byť k tomu PiS dostala od voličů nezpochybnitelný mandát. „Vyhráli jsme volby, ale přesto nemáme právo vytvářet zákony a provádět v zemi potřebné změny. Naše kroky nejsou nedemokratické. Otázkou je, jestli je v demokracii možné dělat rozhodnutí bez toho, aby je blokovala hrstka lidí placená ze zahraničí, kterým rozhodně nejde o polské zájmy,“ hřímal Kaczyński na nedělním shromáždění. Obě demonstrace probíhaly poměrně bouřlivě a na jedné z nich dokonce byly k vidění uřezané prasečí hlavy.
Bývalý premiér Kaczyński dlouhodobě hovoří o tom, že se snaží Rusko a Německo prosazovat svůj vliv na dění v zemi. Právě proto jeho strana připravuje legislativní změny, v rámci kterých by bylo propuštěno na 1600 úředníků veřejné správy. Právě ty považuje Kaczyński za pozůstatky komunistické minulosti. „Opozice nám nechce umožnit, abychom zatočili s gangem jejich spojenců ve veřejné správě,“ tvrdí dvojče bývalého prezidenta Polska Lecha, který zahynul při letecké havárii v ruském vzdušném prostoru. Vláda vedle toho chystá zvýšit sociální příspěvky na děti, zavést pro seniory léky zdarma a provést rozsáhlou soudní a daňovou reformu. Jak ovšem Kaczyński sám poznamenal, Ústavní soud nejspíš tyto snahy vlády bude blokovat.
Celý text v angličtině je ZDE.
Pokusy Práva a spravedlnosti zrušit jmenování soudců předchozí vládou a nahradit je vlastními kandidáty způsobila před několika týdny ústavní krizi. Opozice kroky vlády považuje za nezákonné. Vláda dále plánuje nařídit veřejnoprávním médiím, aby se místo komerční zábavy zaměřila více na vysílání „kvalitních“ programů. Podle The Wall Street Journal se vládní program v mnohém podobná tomu, který po svém vítězství v maďarských volbách zavedl premiér Viktor Orbán, jenž byl mimochodem v neděli opět zvolen předsedou Fidesz. „Přes četné kontroverze si však vláda v Maďarsku i Polsku udržuje stále vysokou popularitu. Kaczyńského Právo a spravedlnost by dle aktuálních průzkumů získala 42 % a Orbánova Fidesz dokonce 51 %,“ uvádí americký deník.
Jak The Wall Street píše, oba politici silně akcentují záměr zachování národní suverenity a staví se proti údajné byrokracii Evropské unie. Kaczyński včera poznamenal, že sice oceňuje členství země v Evropské unii, ale nesouhlasí s budováním užšího svazku. Odmítá v prvé řadě předání dalších pravomocí do Bruselu, což by dle jeho názoru vedlo ke ztrátě individuální identity. „Chceme být i nadále součástí Evropské unie, ale požadujeme, aby Polsko bylo suverénní a silné a nenechalo se roztavit v obrovském evropském hrnci,“ cituje americký deník bývalého polského premiéra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro