Migrační krize totiž byla součástí „strategického dialogu“ mezi Českou republikou a Německem, jehož téma zní „migrace a integrace“. Za německou stranu vedl jednání, která probíhala v Praze, ministr pro Evropu Michael Roth. Jeho českým protějškem byl pak šéf poradců premiéra Sobotky Vladimír Špidla.
Výsledkem jednání byla deklarace, ve které obě strany ujišťují o své vůli dál vést v migrační politice dialog a spolupráci, podporovat posílení ochrany hranic EU a bránit nelegální migraci. Základem prý má být pomoc přímo v místě konfliktu.
Společná deklarace české a německé vlády však pokračuje: „Základním měřítkem uprchlické, migrační a integrační politiky musí být solidarita, sdílení odpovědnosti a lidskost... Nikdy jsme nebyli v Evropě jednou homogenní společností. A nikdo nechce, aby se Evropa vyvíjela tímto směrem.“
A dále pak: „Naše evropské společnosti jsou založeny na hodnotách. Tyto hodnoty jsou závazné pro všechny, včetně uprchlíků a migrantů. Jsme otevřeni různým náboženstvím, etnickým skupinám i kulturám, pokud respektují a sdílejí naše společenství sdílených hodnot.“
Podepsaná deklarace by měla být základem pro další jednání, příští schůzka se má konat v dubnu 2017 v Berlíně. Již nyní však článek o průběhu jednání některé znepokojil. Například mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček jej na svém facebooku komentoval: „To zní velmi, velmi zlověstně...“
Šéf poradců premiéra Sobotky Vladimír Špidla, sám bývalý premiér a eurokomisař, se k německé imigrační politice, reprezentované heslem Angely Merkelové „My to zvládneme“, stavil vždy vstřícně. Již v prosinci 2015 vyjádřil její migrační politice podporu, prohlásil, že bez ní a její politiky by nám bylo mnohem hůř, a postěžoval si, že se o kancléřce u nás šíří lži. V srpnu 2016 to měl být právě on, kdo vehementně prosazoval návštěvu kancléřky Merkelové v Praze. Chtěl jí prý ukázat, že tvrdé názory na migraci, které prezentuje například ministr vnitra Milan Chovanec, nejsou v české politice většinové a že čeští politici mají k jejímu přístupu mnohem vstřícnější postoj.
Zatímco na jednání s německým ministrem poslal premiér Sobotka poradce Špidlu, sám se sešel s končícím německým velvyslancem Arndtem Freytagem von Loringhovenem, kterému děkoval za jeho přínos k česko-německým vztahům. Ještě dramatičtěji vše později vyjádřil vládní tajemník pro EU Tomáš Prouza, který se s Twitterem podělil o svůj velký smutek z odchodu „velkého přítele jeho i České republiky“.
Sad evening of saying goodbye to a good friend of mine and of the Czech Republic - Ambassador Arndt Freytag von Loringhoven @velvyslanec_SRN pic.twitter.com/cAkdj7tvxQ
— Tomas Prouza (@CZSecStateEU) 28. listopadu 2016
Kromě toho česká policie začala nacvičovat obranu hranic s Německem. Na 16 hraničních přechodech, které se Spolkovou republikou máme, provádí 300 policistů namátkové kontroly. Cvičení má podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého trvat dva dny. Současně s akcí na hranicích bude testovat i zprovoznění registračního místa pro uprchlíky v Petrovicích na Ústecku. Ve čtvrtek ráno má na hraniční přechody dorazit simulovaná uprchlická vlna, tvořená studenty. Policisté si na nich budou nacvičovat výslechy a další nakládání s migranty.
Web Krimi Plzeň sledoval cvičení policistů na hraničním přechodu Rozvadov. „Policie uzavřela hranice s Německem na příjezdu. Vozidla projíždějí několikanásobným filtrem, kdy policisté zastavují a kontrolují vytipovaná vozidla. Vše probíhá ve spolupráci jak s německou policií, tak i s celníky,“ informoval zpravodaj webu během úterý.
Web přinesl z policejní akce i VIDEO
„Cílem cvičení je ověřit připravenost Policie ČR na rozhodnutí ministra vnitra o znovuzavedení kontrol na státních hranicích s Německem v souladu s nedávno novelizovaným zákonem o ochraně státních hranic ČR. Tato situace by s největší pravděpodobností v praxi reálně předcházela rozhodnutí vlády a Policie ČR by ji musela zvládnout za pomoci pouze vlastních sil a prostředků, bez součinnosti Armády ČR a Celní správy.
Dalším cílem cvičení je ověřit funkčnost typového plánu pro zřízení registračního místa, zmapovat jeho kritická místa a otestovat v reálných podmínkách registrační informační systém, jehož účelem je zaregistrovat základní osobní údaje cizince a úkony, které s ním byly v rámci registračního místa provedeny,“ citoval web policejní mluvčí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav