Rozhovor s maďarským ministrem zahraničí vedla britská reportérka Emily Maitlis. „Současná migrační politika Evropské unie může být velice snadno vnímána jako pozvánka v myslích lidí, kteří se velice jednoduše mohou vydat na cestu do Evropy v rámci svých každodenních poměrů,“ řekl na úvod Szijjártó.
Reportérka Emily Maitlis reagovala připomenutím, že Maďarsko na světový Den uprchlíků, který připadá na 20. červen, schválilo nový zákon, podle kterého je nelegální pomáhat migrantům a kriminalizuje pomáhání nedokumentovaným imigrantům, včetně žadatelů o azyl. „Proč to děláte?“ zeptala se Szijjárta. „Jsou tu organizace, které pomáhají lidem, kteří žádají o azyl, ačkoliv pro to nemají žádnou legální příčinu. Podporovat narušení maďarských hranic, podporovat způsoby, které nemají zákonnou podstatu... pokud to budete dělat, musíte počítat s následky,“ vysvětlil Szijjártó.
„Učiníte nelegálním pomáhat uprchlíkům vyplňovat formuláře, vězení hrozí těm, kteří organizují nebo distribuují informace, které mohou imigrantům pomoci,“ řekla ministrovi reportérka Maitlis. Zeptala se ho, zda přijímá, že taková legislativa odporuje nejen lidským právům, ale také mezinárodním smlouvám, které Maďarsko podepsalo. „Obsahem toho zákona není to, co jste uvedla. Obsahem je, že pokud podporujete ilegální způsoby příchodu do Maďarska, musíte počítat s následky,“ řekl Szijjártó.
Reportérka Maitlis ministra přerušila a řekla, že kdokoliv, kdo přijde do Maďarska a prohlásí se za žadatele o azyl, má právo na to, aby jeho dokumenty a situace byly prověřeny. „Vy nyní ilegalizujete, pokud to nechápu špatně, pomáhat někomu zákonnými prostředky,“ řekla reportérka BBC. „Z jihu jsme obklopeni klidnými zeměmi. Lidé, kteří narušují naši hranici, přicházejí z klidných zemí, jako jsou Chorvatsko nebo Srbsko. A neexistuje jediný referenční bod v jakékoli mezinárodní regulaci, proč byste měla mít právo na pomoc nebo asistenci při narušování hranice mezi dvěma klidnými zeměmi,“ odpověděl Szijjártó.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs