Turecko výměnou za nevpouštění migrantů na evropskou půdu požaduje kromě štědrých finančních příspěvků také členství v Evropské unii a bezvízový styk pro své občany cestující do Evropské unie. Vše nasvědčuje tomu, že Ankara dosáhne všeho, čeho se jí zamane. Evropská komise by podle dostupných informací měla právě zítra udělit „podmíněný“ souhlas s bezvízovým stykem. Navzdory tomu, že režim prezidenta Erdogana utahuje šrouby a v zemi nepanuje svoboda slova ani nefunguje spravedlivé soudnictví.
Přesto německá kancléřka Angela Merkelová, která samozvaně vystupuje při jednáních ve jménu Evropské unie, považuje právě nedemokratické Turecko za záruku stability pro evropský kontinent sužovaný migrační krizí. Politické špičky z Bruselu sice občas Ankaru lehce kritizují, ale vždy nezapomenou zdůraznit, že se Turecko velmi snaží a je pro Evropskou unii klíčovým a důstojným partnerem. Zároveň však přicházejí z Turecka velmi znepokojující zprávy o potlačování práv kurdské menšiny a opozičních deníků i politiků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník