VIDEO Uprchlíci zase řádí, tentokrát v Řecku a Bulharsku. Policie musela vytáhnout vodní děla

25.11.2016 9:26 | Zprávy

Uprchlické tábory v Bulharsku a Řecku v posledních dnech zasáhly násilnosti, kterých se účastnily stovky migrantů z Blízkého východu a Afriky. Policisté museli použít k uklidnění situace vodní děla a další donucovací prostředky.

VIDEO Uprchlíci zase řádí, tentokrát v Řecku a Bulharsku. Policie musela vytáhnout vodní děla
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Někteří rozprodávají své věci

Situace v bulharských a řeckých uprchlických táborech je mezinárodními migračními organizacemi dlouhodobě kritizována. Jejich dočasní obyvatelé údajně nemají zajištěny dostatečné ubytovací kapacity, základní hygienické potřeby a v mnoha případech s nimi není zacházeno v souladu s mezinárodním právem. V obou zemích také dle kritiků z lidskoprávních organizací až příliš dlouho trvá vyřizování žádosti o azyl.

Násilné protesty v největším bulharském uprchlickém táboře v Harmanli však vypukly kvůli tomu, že úřady rozhodly o vyhlášení karantény z důvodu obav ze šíření infekce. Jak uvádí německý deník Die Welt, opatření byla přijata pod tlakem místního obyvatelstva, které se obávalo šíření nákazy. Podle dostupných informací bylo v táboře evidováno asi 130 případů kožních infekcí, virových onemocnění a také například planých neštovic.

Celý text v němčině najdete ZDE.

Uprchlíci však zákaz vycházení přijali s nevolí a začali proti němu „aktivně“ protestovat. Při násilných střetech bylo zraněno čtrnáct zasahujících policistů a následně zatčeno asi dvě stě až tři sta „nejbojovnějších“ uprchlíků. Protestů se podle místních úřadů účastnila přibližně polovina ze tří tisíc zde pobývajících migrantů. Jak ukazují záběry, při protestech zapalovali ohně a házeli po zasahujících policistech kameny a další nebezpečné předměty.

Většinu protestujících migrantů tvořili Afghánci, a jak uvedl bulharský premiér Bojko Borisov, šest zatčených násilníků bylo označeno jako „hrozba pro národní bezpečnost“. Jak uvedla šéfka bulharského Úřadu pro uprchlíky Petya Parwanowová, k zákazu vycházení nebyl žádný opodstatněný důvod a k násilným střetům tak prý vůbec nemuselo dojít. V táboře Harmanli žije přibližně čtvrtina všech uprchlíků nacházejících se momentálně v Bulharsku a nešlo zdaleka o první podobný incident.

Ke konfliktu mezi obyvateli uprchlického tábora a policií došlo také na řeckém ostrově Lesbos u města Moria. Střetům předcházela nešťastná událost, při které zahynula šestašedesátiletá žena a šestileté dítě. Podle vyšetřování zapříčinil jejich smrt výbuch plynové bomby při vaření v jejich stanu. Matka mrtvého dítěte a další dvě osoby byly převezeny do nemocnice s vážnými zraněními. Událost podle Die Welt rozrušila ostatní uprchlíky, kteří začali zapalovat ohně a vyvolávat násilnosti. Policii se nakonec podařilo situaci dostat pod kontrolu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …