Pod hlavičkou Institutu Václava Klause sepsal exprezident text, v němž si klade otázku, co členy bankovní rady České národní banky vedlo k tomu, že tak výrazným způsobem oslabili korunu. Prý to byl strach z deflace, tedy poklesu cen, při němž lidé čekají, že budou klesat dál a neutrácejí své úspory. Klaus však tento důvod považuje spíše za zástupný. Podstata problému je podle jeho názoru jinde.
Celý text si můžete přečíst ZDE.
„Není dnešní krok implicitním přijetím teze, že tyto dluhy nikdo – bezprostředně za ně zodpovědný – nezpůsobil? Že je způsobil `systém` založený na jednosměrných očekáváních nepřetržitého růstu HDP a blahobytu a na nárokovosti (nikoli zásluhovosti) většiny veřejnosti na podílu na tomto – dnes už navíc neexistujícím – růstu? Není to přijetí velmi cynického postoje: Protože se dnešní dluh týká vlastně všech, musí platit všichni. A protože vyšší daně by dnes žádný demokraticky zvolený parlament neschválil, musí se zvolit daň skrytá, neexplicitní. A touto daní je inflace,“ popisuje své vidění situace exprezident.
Dodává k tomu, že měnové kurzy by se měly měnit v závislosti na to, jak se mění situace na trzích. Fixovat kurz trvale nebo ho zafixovat dokonce na věčné časy, jak se podle Klause stalo ve chvíli přijetí společné měny EU eura, je nesmyslné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp