Vakcíny fuč: Já nic, já Ursula. Šéfka Bruselu potápí kolegu. Ale ten se nedal

02.02.2021 12:38 | Zprávy

Evropská komise v pátek rozhodla o zákazu vývozu vakcín proti koronaviru z Irska, jakožto státu Evropské unie, do Severního Irska, tedy části Velké Británie. „Neuvěřitelný akt nepřátelství,“ zaznělo od vrcholných politiků. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nakonec couvla a snaží se hodit vinu na svého zástupce. Problém Bruselu s vakcínami se stále stupňuje.

Vakcíny fuč: Já nic, já Ursula. Šéfka Bruselu potápí kolegu. Ale ten se nedal
Foto: Twitter UvdL
Popisek: Ursula von der Leyen

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová se snaží zamést pod koberec faux pas, ke kterému před pár dny v Evropské unii v důsledku nedostatku vakcín došlo. Farmaceutická společnost AstraZeneca nedávno oznámila, že chce proti původní dohodě výrazně snížit množství vakcíny, kterou dodá do konce března, a to z 80 milionů dávek na 39 milionů. Na to Evropská komise zareagovala v pátek 29. ledna, že pokud výrobce vakcíny proti koronaviru nedodrží původně ujednané smlouvy s Evropskou unií, tak jim budou moci členské státy dočasně omezit vývoz očkovacích látek, které se vyrábějí v podnicích na území sedmadvacítky. Jedna továrna se nachází například v Belgii, ačkoliv AstraZeneca je firma se sídlem ve Spojeném království.

Jak by pak takové omezení vypadalo? Evropská komise chtěla spustit ochranou doložku v severoirském protokolu, tedy protokolu, který zaručuje Severnímu Irsku volnou hranici s Irskem. Restrikce Evropské komise by tak zabránila přepravě vakcíny z Irska, jakožto členského státu Evropské unie, do Severního Irska, tedy do části Velké Británie. To se však setkalo s velmi negativní odezvou. První ministryně Severního Irska Arlene Fosterová mluvila dokonce o neuvěřitelném aktu nepřátelství. Dále pověděla, že Evropská komise tímto krokem vytváří tvrdou hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Této hranici však měl právě severoirský protokol zabránit, jelikož Velká Británie zůstane součástí jednotného trhu Evropské unie.

Nebyla to však pouze severoirská politička, kdo tento krok odsoudil. Britský premiér Boris Johnson vedl s předsedkyní komise Leyenovou rozhovor a byl velmi vážně znepokojen touto situací. Znepokojení taktéž vyjádřil irský premiér Micheál Martin. Nakonec však Evropská komise od tohoto kroku v pátek kolem půlnoci odstoupila.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: tle



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hniloba, žluklé. „Křiví se huba.“ A účtenku nedali. Šok z jídla, které prodávali v Teplicích

6:51 Hniloba, žluklé. „Křiví se huba.“ A účtenku nedali. Šok z jídla, které prodávali v Teplicích

Ceny potravin v Česku neklesají. Spíš naopak. Ale pokud si někdo myslí, že může vyjet kupříkladu z P…