Valachová již dříve řekla, že by vyznamenáním šikanované učitelky chtěla symbolicky připomenout, jakou diskusi loňská kauza ve společnosti vyvolala. Pětapadesátiletou učitelku zřejmě trojice studentů šikanovala delší dobu, některé incidenty jejich spolužáci natočili na mobilní telefony. Učitelka poté zemřela, a přestože policie neprokázala souvislost mezi jejím úmrtím a šikanou, zveřejnění případu rozpoutalo o šikaně ve školách bouřlivou diskusi.
K tomu, aby se podobné případy v českých školách neopakovaly, má přispět mimo jiné novela školského zákona, kterou minulý týden podepsal prezident. Ta vymezuje postavení učitelů a povinnost ředitele zahájit řízení o případném vyloučení žáka ze školy, pokud se dopustí opakovaných hrubých fyzických nebo slovních útoků. Na proces budou dohlížet státní zástupci.
Šikanou se od loňského roku více zabývá také školský ombudsman, jehož úkolem je nyní zejména řešit vzájemné vztahy ve školách a školských zařízení a zabývat se spory, které mají znaky šikany. Od září loňského roku tuto funkci zastává zakladatel ankety Zlatý Ámos Ladislav Hrzal.
Světový den učitelů se začal slavit v roce 1994, kdy ho vyhlásila Organizace spojených národů (OSN). Ve světě je každý rok 5. října. V České republice připadá na 28. března, kdy se narodil Jan Amos Komenský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp