„Já jsem říkal už někdy v červnu, že se sem dostane ta chřipka, co byla v Austrálii. Upozorňoval jsem, že přes Vánoce to mezi dětmi mírně poklesne kvůli tomu, že se budou děti méně setkávat. To se také stalo. Ale po Vánocích se to zase změní a problém bude až do března,“ nechal se slyšet ministr Válek v Otázkách Václava Moravce na počátku ledna.
„Pane doktore, já nebudu lhát,“ obrátil se Válek na Moravce. „Ta situace vážná je, ta situace je vážná v celé Evropě a ta situace je velmi vážná v celé Evropě i ve Spojených státech. My ale máme výhodu v tom, že se nám podařilo oslovovat i hráče mimo evropský trh, jako je Kanada, a tady je potřeba poděkovat poslancům, že máme zákon, na jehož základě já můžu tento lék poptávat a koupit. Tady pan prezident Krebs a jeho kolegové odvádějí neskutečnou práci. Já mu za ni velmi děkuji. Ale faktem je, že situace bude složitá celý tento rok, protože výroba léků se plánuje zhruba s osmnáctiměsíčním předstihem,“ varoval Válek.
Vláda i EU podle něj dělá všechno, co může, a na podzim by mohlo být o něco lépe. „Ale do konce května se budeme potýkat s nedostatkem léků. My se budeme sem snažit dostat alespoň jeden lék z dané kategorie. A samozřejmě budeme postupovat tak, aby nebyl ohrožen život pacientů. Ale opravdu si nemyslím ani já, ani odborníci z našich týmů, že bychom měli nařizovat povinné nošení roušek v MHD, v divadle a jinde,“ uvedl Válek.
Zástupci lékařů a lékárníků však tvrdí, že problémům s antibiotiky se dalo předejít. Ministerstvo se podle jejich názoru mohlo rozhodnout, že se léky včas předzásobí, protože to, že bude vlna respiračních onemocnění vyšší v lednu a v únoru se dalo předvídat, neboť je to v podstatě každý rok stejné.
Situace s nedostatkem léků je podle šéfa České lékárnické komory Aleše Krebse nejhorší za třicet let. Podobně se vyjádřil i předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Medicínu už dělám třiadvacet let, nic takového jsem ale ještě nezažil,“ zhodnotil současný stav pro LN.
Zdůraznil, že ministerstvo dokázalo sehnat na půl milionu balení různých antibiotik. Do republiky postupně dorazí během ledna a února.
Podle mluvčí lékárnické komory Michaely Bažantové už se dodávky antibiotik skutečně obnovují, stále ale pomalu. Počty krabiček jsou navíc omezené. „Pořád ani není dostatek všech druhů antibiotik,“ řekla LN. „Nastal takzvaný dominový efekt. Když vypadne z dodávek jeden z léků, začne se místo něj používat jiný. Velká poptávka ale způsobí, že i tento druhý přípravek brzy dojde,“ dodala.
Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček rozhořčení lékařů a lékárníků chápe, ministerstvo ale podle něj rychleji zareagovat nemohlo. „Dramatickému vývoji totiž dlouho nic nenasvědčovalo – čísla o dodávkách léků kopírovala spotřebu obvyklou v předcovidových letech. Byla skoro stejná jako v roce 2019,“ řekl.
„Některá balení, která jsme nyní zajistili, budou mít cizojazyčný obal. Vždycky ale u nich bude vytištěný příbalový leták v českém jazyce. Léky vydávané v lékárně jsou vždycky prověřené. Pacienti nemusí mít obavu, že cizojazyčné balení bude méně účinné nebo méně bezpečné,“ vysvětloval náměstek Dvořáček pro server Seznam Zprávy.
Premiér Petr Fiala (ODS) ve Sněmovně ujišťoval poslance, že do Česka dorazí i léky proti horečce pro děti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.