Válka v Sýrii? Jde o něco úplně jiného. Koluje výbušný text člena mocného klanu z USA

11.04.2017 11:45 | Zprávy

„Válka v Sýrii je jen další ‚potrubní válkou‘, kterou Spojené státy spolu se svými spojenci vedou v regionu Blízkého východu. Jedná se o dalekosáhlý střet zájmů mezi Sýrií, Ruskem a Íránem na jedné straně a Spojenými státy, Saúdskou Arábií a Katarem na straně druhé,“ tvrdí Robert F. Kennedy Jr. ze známé americké rodiny.

Válka v Sýrii? Jde o něco úplně jiného. Koluje výbušný text člena mocného klanu z USA
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

V souvislosti s eskalací konfliktu v Sýrii se lidé snaží zoufale dozvědět něco více o kontextu války, která v posledních týdnech a měsících zabírá zdaleka nejvíce mediálního prostoru. V loňském roce se konflikt v Sýrii pokusil dát do kontextu environmentalista ze slavného amerického rodu Robert F. Kennedy Jr. Jeho článek byl později zveřejněn na serveru Politico a nyní znovu koluje po sociálních sítích.

„Problém s prezidentem Sýrie Bašárem Asadem nenastal s počátkem arabského jara v roce 2011, nýbrž již v roce 2000, kdy Katar navrhl konstrukci plynovodu vedoucího skrze Saúdskou Arábii, Jordánsko, Sýrii a Turecko. Plynovod měl být dlouhý 1500 kilometrů a přijít na 10 miliard dolarů,“ psal na začátku loňského roku Kennedy.

„To, co nyní vidíme v Sýrii, je příklad toho, co se stane každému blízkovýchodnímu diktátorovi, který se rozhodne nepodpořit jakýkoli plán Saúdské Arábie a Spojených států.“

„Katar sdílí spolu s Íránem největší světové úložiště zemního plynu – plynové pole South Pars / North Dome. Obchodní embargo proti Íránu ještě donedávna znamenalo, že Írán nemohl prodávat svou část v zahraničí. Katar mohl zas evropské trhy zásobovat jedině tak, že plyn zkapalnil a odeslal jej po moři, což drasticky zvyšuje náklady.“

„Navrhovaný plynovod by spojil Katar přímo s evropskými trhy skrze turecké distribuční terminály, za což by si Turecko pochopitelně účtovalo nemalé poplatky. Tímto by sunnitská království v Perském zálivu získala dominantní postavení na trhu s plynem.“

„O projekt měla velký zájem i Evropská unie, která získává 30 % zemního plynu od Ruska. Slibovala si tak přístup k levné energii a zbavení Vladimira Putina této úderné politické a ekonomické zbraně. Stejně tak bylo na celém projektu zainteresované i Turecko, které se zrovna tak chtělo zbavit energetické závislosti na Rusku a situovat se do role přepravního centra pro asijské palivo do Evropy.“

„Rusko, které prodává 70 % svého plynového exportu Evropě, Katarem navržený plynovod přirozeně vnímalo jako existencionální hrozbu. Putin plán na konstrukci plynovodu vnímá jako pokus NATO na změnu statu quo v regionu a ekonomickou vraždu Ruska.“

„V roce 2009 Asad prohlásil, že dohodu o konstrukci jakéhokoli plynovodu, který by měl vést skrze území Sýrie, nepodepíše z toho důvodu, že by to poškodilo zájmy jeho klíčového spojence Ruska. Korunu tomu všemu Asad nasadil, když veřejně podpořil Ruskem schválený ‚islámský plynovod‘, který by měl vést z Íránu přes Sýrii až do Libanonu. Takovým způsobem by se hlavním dodavatelem zemního plynu do Evropy stal šíitský Írán, a ne sunnitský Katar, což by dramaticky zvýšilo vliv Teheránu nejen v regionu, ale i ve světě. Proti takovému návrhu byl pochopitelně i Izrael, který vystupuje proti jakémukoli projektu, který by mohl posílit Írán se Sýrií a pravděpodobně i na ně napojené bojové skupiny Hizballáh a Hammás.“

„Uniklé zprávy amerických, saúdských a izraelských tajných služeb napovídají tomu, že v momentě, kdy Asad odmítl spolupracovat na projektu stavby plynovodu skrze Sýrii, vojenští stratégové ze zainteresovaných států rychle došli ke konsenzu, že k dosažení jejich strategických cílů bude třeba zorganizovat sunnitské povstání a zbavit se nekooperativního Asada. Od roku 2009 začala CIA podle serveru WikiLeaks sponzorovat opoziční skupiny v Sýrii.“

„Prezident Sýrie Asad, který studoval na lékařské fakultě v Londýně, se ještě před vypuknutím války snažil zemi liberalizovat. Měli internet, noviny, bankomaty a Asad se chtěl přiblížit více na Západ. Po útocích z 11. září poskytl Spojeným státům tisíce dokumentů o islámských radikálech, které považoval za jejich společné nepřátele,“ cituje Kennedy slova novináře Hershe.

„Asadův režim byl úmyslně sekulární a celá Sýrie byla extrémně různorodá. Syrská vláda a armáda byla například z 80 % tvořena ze sunnitských muslimů. Asad v Sýrii udržoval zákon a pořádek a opíral se při tom o silnou a disciplinovanou armádu, která byla věrná jeho rodině.“

„Nikdo nevěřil tomu, že by byl režim v Sýrii náchylný k anarchii, ve které se v roce 2011ocitly Egypt, Libye, Jemen a Tunisko. Sporadicky sice v Damašku docházelo k nenásilným demonstracím proti represím ze strany Asadova režimu, jednalo se ovšem spíše o odezvy arabského jara, které se prohnalo celým regionem zemí Arabské ligy předchozí léto.“

„Huffington Post v té době uveřejnil, že protesty v Sýrii byly – alespoň do určité míry – organizovány CIA. WikiLeaks též informovala, že agenti CIA se v té době již v Sýrii nacházeli.“

Geneze Islámského státu

„V roce 2011 Spojené státy spolu s Francií, Katarem, Saúdskou Arábií, Tureckem a Anglií utvořily ‚Přátele syrské koalice‘, která se domáhala odstranění Asada. Nejvíce byl na celé operaci zainteresovaný Katar, který také do operace investoval tři miliardy dolarů. Cílem zmíněné operace bylo vyprovokovat Asada k tomu, aby brutálně zasáhl proti syrské sunnitské populaci.“

„Plán vyšel na jedničku – Asad začal bombardovat državy znepřátelených sunnitů, v rámci čehož přicházeli o život i nevinní civilisté, což polarizovalo syrskou společnost na šíity a sunnity a umožnilo washingtonským zákonodárcům prodat Američanům tu myšlenku, že boj o plynovod byl ve skutečnosti bojem za záchranu lidských životů.“

„Když sunnitští vojáci začali masivně dezertovat ze syrské armády, západní státy začaly vyzbrojovat ‚Svobodnou syrskou armádu‘, což mělo ještě více destabilizovat celou zemi. K utvoření nějaké celistvé bojové skupiny ovšem nedošlo, naopak – tvořily se stovky nezávislých milic, většina z nichž byla vedena džihádisty, kteří byli většinou nejlepšími bojovníky.“

„V té době do Sýrie navíc přicházely sunnitské jednotky irácké odnože al-Káidy, které spojovaly síly s dezertéry ze Svobodné syrské armády. Americké tajné služby od samého začátku moc dobře věděly, že jejich ‚potrubní spojenci‘ byli radikální džihádisté, kteří usilovali o vytvoření vlastního islámského chalífátu ze sunnitských částí Sýrie a Iráku. V roce 2014 již tito lidé začali děsit celý svět tím, že odřezávali hlavy svých obětí a vyháněli miliony uprchlíků směrem do Evropy.“

„Strategie založená na předpokladu, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel, může být lehce zaslepující. Stejnou chybu jsme udělali v Afghánistánu, kde jsme vycvičovali radikály v boji proti Rusům, ale jen co ti odešli, naši domnělí spojenci začali demolovat prastaré chrámy, zotročovat ženy, odřezávat části těl a střílet na nás,“ připomíná autor článku slova bývalého agenta FBI Tima Clementa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

20:39 „Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

Rozhodnutí rumunského ústavního soudu o anulování výsledku prvního kola prezidentských voleb vyvoláv…