Čína má se Spojenými státy již několik let trvající rozepře ohledně Jihočínského moře. Na to si totiž Čína dělá nárok, který však USA svým jednáním rozporují. „Jako země mimo region se situace v Jihočínském moři USA nedotýká přímo,“ napsal Wu Chengliang.
Dokonce údajně Spojené státy provokují jiné země regionu, jako například Filipíny, aby postupovaly proti Číně. A to již od roku 2009, kdy tehdejší americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová oznámila návrat USA do Tichého oceánu.
„Například svoboda navigace v Jihočínském moři není problém, ale USA z ní problém udělaly, z vlastních zájmů. Pentagon dokonce ukazoval svaly tím, že tam vyslal letadlové lodě, strategické bombardéry a torpédoborce.“
Postup USA je podle Chenglianga nadmíru riskantní, zároveň však jen utvrdil Čínu v tom, že rozhodně bude bránit vlastní zájmy, což by si měl Washington uvědomit.
USA by si nyní měly uvědomit, kolik chtějí obětovat pro vlastní zájmy v Jihočínském moři, protože je možné, že současná situace negativně ovlivní jejich vztahy s Čínou, která je však ochotná spolupracovat. Pokud ale chtějí USA i nadále provokovat, přispěje to jen k jejich eskalaci.
„Čína je skálopevně rozhodnutá bránit své území a suverenitu. Nebude se dožadovat ničeho, co jí nepatří, ale bude bojovat za každý kousek země uvnitř svých hranic,“ napsal editor.
Přesto však uvítal, že se tento týden sešly čínské a americké think-tanky, aby projednaly možná řešení situace. Je totiž třeba najít způsob postupu dříve, než dojde k nezvratnému poškození vztahů mezi oběma zeměmi. „Riskantní jednání Spojených států může přinést dočasnou senzaci, rozhodně však za vysokou cenu, jakmile tím překročí čáru, kterou Čína stanovila.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa