Evropské unii je trnem v oku látka s názvem ethylester kyseliny mravenčí, neboli mravenčan ethylnatý. K případu se už vyjádřili i zástupci Unie výrobců a dovozců lihovin ČR. Podle těch se studie vyjadřuje v tom smyslu, že čeští výrobci neprokázali, že tato látka není závadná. Nejen unie, ale právě i ředitel jindřichohradecké likérky navíc poukazuje na to, že této látky se v tuzemáku vyskytuje jen velmi nepatrné množství.
„Ta aféra je absolutně uměle vyvolaná. Vůbec se nezakládá na nějakých podstatných a reálných věcech. Prostě úředníci z Evropské unie, tedy vlastně komise pro bezpečnost potravin zjistila, že ve složce, která se přidává do tuzemáku, je nepatrné množství furanu. Je to látka, která se vyskytuje v 90 procentech potravin,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Josef Nejedlý a dodává: „Je v rumovém aroma. A toho rumového aroma se do tuzemáku přidává necelé jedno procento. Takže pokud by oni zkoumali tuzemák jako výrobek, tak tam žádnou takovou látku nenajdou,“ vysvětluje ředitel likérky.
Látka je i v dětské výživě
Jak Josef Nejedlý uvedl, celou věc prý bere vlastně jako obchodní válku proti úspěšnému českému výrobku. „A je to vůči nám absolutně nefér, protože daleko více této látky je obsaženo například v pečivu nebo třeba v kávě. A pro představu, když si vezmete dva nalité panáky tuzemáku, tak je v tom stejné množství této látky jako v jedné dětské výživě. Takže, proč si Evropská komise vybrala útok na český tuzemák? Proč neútočí na jiné potraviny?“ ptá se Josef Nejedlý a podrobně vysvětluje, o jak nepatrné množství látky se v tuzemáku jedná.
„Té látky je tam opravdu minimum. Já jsem to přirovnal k tomu, že je to stejné, jako kdybych vzal litr vodky, nalil ho do velkého rybníku a pak strašil rybáře, že mají opilé ryby. Je to pro mne prostě absolutně nepochopitelné. Vidím v tom obchodní zájmy nějakých našich konkurentů, kterým vadí, že úspěšný český výrobek, český tuzemák, je nejprodávanější lihovina na českém trhu,“ říká rázně Josef Nejedlý a poukazuje, že 25 procent konzumace lihovin obsahuje právě český tuzemák a to že zřejmě někomu v Evropské unii vadí.
Dlouholetá tradice a kontrola
„Tuzemák se vyrábí 100 let. Vyrábí se pod přísnou kontrolou. Dodržujeme veškeré přísné zákony a normy. Kontroluje to Česká zemědělská a potravinářská inspekce. Nikdy nenašla v tomto výrobku nic závadného,“ poukazuje Josef Nejedlý, který opakuje, že je podle něj skutečně absurdní, co se okolo tohoto výrobku, a to zrovna před Vánoci, děje. „Můj názor je, že je to obchodní válka. Není to normální, že tato látka, která je ve všech potravinách, najednou vadí v českém tuzemáku. To je prostě absurdní. Teď jste vypil šálek kávy a vypil jste pětkrát víc této látky než je obsaženo v rumu. Takže ať zakáží konzumaci kávy a šest milionů lidí řekne úředníkům v Evropské komisi, že jsou s prominutím padlí na hlavu,“ uzavřel Josef Nejedlý.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora