Věc, která může zničit Evropu. Trapné zoufalství. Hysterické NATO a USA. Rusko bojuje v Sýrii proti Islámskému státu a toto si vysloužilo od knížete, Okamury, Čunka či Štětiny

21.10.2015 15:33 | Zprávy

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii 30. září letošího roku. ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, jak hodnotí zásah ruské armády v Sýrii proti Islámskému státu a zda s ním souhlasí.

Věc, která může zničit Evropu. Trapné zoufalství. Hysterické NATO a USA. Rusko bojuje v Sýrii proti Islámskému státu a toto si vysloužilo od knížete, Okamury, Čunka či Štětiny
Foto: Theatlantic.com
Popisek: Homs v Sýrii

Ruský prezident Putin minulý pátek podle ČTK prohlásil, že ruští vojáci dosáhli na Blízkém východě „působivých úspěchů“ a útočí na cíle schválené předem syrským vedením. 

Ruské vojenské operace v Sýrii jsou logickým vyústěním nečinnosti USA a Evropy

A jak hodnotí zásah Ruska v Sýrii čeští politici? A souhlasí s ním? Často se ozývá názor, že teprve nyní někdo reálně bojuje proti Islámskému státu, zatímco USA a jejich spojenci nedělali nic. Objevují se též ale varování, aby Rusko nezneužilo boj s ISIS na odstranění i jiných odpůrců syrského prezidenta Bašára Asada.

„Ruské vojenské operace v Sýrii jsou logickým vyústěním nečinnosti USA a Evropy v oblasti. Rusko cíleně posiluje svůj vliv na Blízkém východě a vytlačuje tradiční hegemony USA a EU. Zároveň brání svoji vojenskou základnu v Sýrii a spojence Asada. Pokud Rusové pomohou zničit Islámský stát a zklidnit válečný konflikt, může zmizet i migrační problém,“ uvedl první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

„Zdá se, že spíše bojují proti odpůrcům prezidenta Asada. Prostě brání své zájmy včetně základny v Latakii. Islámský stát plní pro ně užitečný úkol. Zaměstnává Američany a Turky,“ odpověděl redakci předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„Zásah Ruské federace v bojích proti Daesh (arabsky Islámský stát) vítám, tak jako vítám dohodu mezi Ruskem a USA související s leteckými nálety v Sýrii. To, co považuji za důležité, je, aby byly tyto nálety opravdu zaměřeny proti bojovníkům Islámského státu, a nikoli proti syrským povstalcům či proti civilnímu obyvatelstvu. Bez porážky Islámského státu nemůže být zajištěna bezpečnostní stabilita Sýrie,“ míní místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Boj proti teroristické organizaci IS v Sýrii považuji za správný, ale nejlepší cestou by bylo, aby se proti zvěrstvům radikálních islamistu postupovalo formou globální koalice mocností Ruska, USA, EU i ostatních arabských států. Tento konflikt má obrovský humanitární dopad na Evropu, velmi se zhoršila bezpečnostní situace a jedině masivní vojenská akce spolu s absolutním odstřižením islamistů od finančních zdrojů a stabilizace regionu je cestou k řešení konfliktu,“ odpověděl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

Podle předsedy SPO a senátora Jana Veleby zásah ze strany Ruské federace byl a je proveden podle mezinárodního práva na rozdíl od takzvané velké koalice vedené USA. „Ruské letecké operace, a to je druhý rozdíl, jsou od počátku efektivní a úspěšné a začíná být zřejmé, že teprve teď se Islámský stát dostává do defenzivy a že je po dlouhých letech naděje na ukončení války v Sýrii a potažmo zastavení proudu syrských uprchlíků. Zásah Ruské federace v Sýrii tedy hodnotím jako velmi pozitivní. Zároveň si kladu otázku, co vlastně celý rok dělala velká koalice a jestli vůbec chtěla něco skutečného udělat,“ vysvětlil senátor. 

„Na to se dá říci jediné – pozdě, ale přece. Děkuji Rusku, že se připojilo aktivně k těm, kdo bojují proti Islámskému státu a islámským radikálům. Zásah proti dalším islamistickým skupinám v Sýrii je také potřebný. Je důležité, aby všichni radikálové pochopili, že nemohou zvítězit, protože legitimní a nábožensky sekulární vláda v Sýrii už není sama, a že jediné řešení je jednat o míru. Je přitom jasné, že všechny strany budou muset dělat kompromisy, ale k jednání je třeba nejdříve povstalce a radikály donutit. Řešení migrační tsunami spočívá mimo jiné právě v Sýrii a nic jiného než mír uprchlíky nezastaví. Tohle by si měly uvědomit také USA a státy NATO a měly by přestat podporovat islamistické radikály nejen v této oblasti, ale na všech kontinentech. Už stvoření radikálních islamistů – mudžahedinů – v Afghánistánu ukázalo, že kdo seje vítr, sklízí bouři. Amerikou vyzbrojení válečníci se jako bumerang vrátili 11. září do USA. Těžko říct, proč dodnes mnoho amerických a evropských politiků nedokáže domyslet důsledky svých činů. Ukončení podpory války proti vládě v Sýrii by okamžitě v této oblasti zastavilo humanitární problém, který má potenciál zničit Evropu,“ podotkl předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

„Jsem rád, že se nakonec Rusko a USA snaží najít společnou řeč,“ reagoval předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman udeřil: Příští koalice? Babiš premiér, Konečná, Maláčová, SPD i Motoristé

23:15 Zeman udeřil: Příští koalice? Babiš premiér, Konečná, Maláčová, SPD i Motoristé

Miloš Zeman byl hostem v pořadu Napřímo na TN.cz, kde se vyjádřil k volbám v USA a k vítězství Donal…