Věc, která může zničit Evropu. Trapné zoufalství. Hysterické NATO a USA. Rusko bojuje v Sýrii proti Islámskému státu a toto si vysloužilo od knížete, Okamury, Čunka či Štětiny

21.10.2015 15:33 | Zprávy

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii 30. září letošího roku. ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, jak hodnotí zásah ruské armády v Sýrii proti Islámskému státu a zda s ním souhlasí.

Věc, která může zničit Evropu. Trapné zoufalství. Hysterické NATO a USA. Rusko bojuje v Sýrii proti Islámskému státu a toto si vysloužilo od knížete, Okamury, Čunka či Štětiny
Foto: Theatlantic.com
Popisek: Homs v Sýrii

Ruský prezident Putin minulý pátek podle ČTK prohlásil, že ruští vojáci dosáhli na Blízkém východě „působivých úspěchů“ a útočí na cíle schválené předem syrským vedením. 

Ruské vojenské operace v Sýrii jsou logickým vyústěním nečinnosti USA a Evropy

A jak hodnotí zásah Ruska v Sýrii čeští politici? A souhlasí s ním? Často se ozývá názor, že teprve nyní někdo reálně bojuje proti Islámskému státu, zatímco USA a jejich spojenci nedělali nic. Objevují se též ale varování, aby Rusko nezneužilo boj s ISIS na odstranění i jiných odpůrců syrského prezidenta Bašára Asada.

„Ruské vojenské operace v Sýrii jsou logickým vyústěním nečinnosti USA a Evropy v oblasti. Rusko cíleně posiluje svůj vliv na Blízkém východě a vytlačuje tradiční hegemony USA a EU. Zároveň brání svoji vojenskou základnu v Sýrii a spojence Asada. Pokud Rusové pomohou zničit Islámský stát a zklidnit válečný konflikt, může zmizet i migrační problém,“ uvedl první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

„Zdá se, že spíše bojují proti odpůrcům prezidenta Asada. Prostě brání své zájmy včetně základny v Latakii. Islámský stát plní pro ně užitečný úkol. Zaměstnává Američany a Turky,“ odpověděl redakci předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„Zásah Ruské federace v bojích proti Daesh (arabsky Islámský stát) vítám, tak jako vítám dohodu mezi Ruskem a USA související s leteckými nálety v Sýrii. To, co považuji za důležité, je, aby byly tyto nálety opravdu zaměřeny proti bojovníkům Islámského státu, a nikoli proti syrským povstalcům či proti civilnímu obyvatelstvu. Bez porážky Islámského státu nemůže být zajištěna bezpečnostní stabilita Sýrie,“ míní místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Boj proti teroristické organizaci IS v Sýrii považuji za správný, ale nejlepší cestou by bylo, aby se proti zvěrstvům radikálních islamistu postupovalo formou globální koalice mocností Ruska, USA, EU i ostatních arabských států. Tento konflikt má obrovský humanitární dopad na Evropu, velmi se zhoršila bezpečnostní situace a jedině masivní vojenská akce spolu s absolutním odstřižením islamistů od finančních zdrojů a stabilizace regionu je cestou k řešení konfliktu,“ odpověděl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

Podle předsedy SPO a senátora Jana Veleby zásah ze strany Ruské federace byl a je proveden podle mezinárodního práva na rozdíl od takzvané velké koalice vedené USA. „Ruské letecké operace, a to je druhý rozdíl, jsou od počátku efektivní a úspěšné a začíná být zřejmé, že teprve teď se Islámský stát dostává do defenzivy a že je po dlouhých letech naděje na ukončení války v Sýrii a potažmo zastavení proudu syrských uprchlíků. Zásah Ruské federace v Sýrii tedy hodnotím jako velmi pozitivní. Zároveň si kladu otázku, co vlastně celý rok dělala velká koalice a jestli vůbec chtěla něco skutečného udělat,“ vysvětlil senátor. 

„Na to se dá říci jediné – pozdě, ale přece. Děkuji Rusku, že se připojilo aktivně k těm, kdo bojují proti Islámskému státu a islámským radikálům. Zásah proti dalším islamistickým skupinám v Sýrii je také potřebný. Je důležité, aby všichni radikálové pochopili, že nemohou zvítězit, protože legitimní a nábožensky sekulární vláda v Sýrii už není sama, a že jediné řešení je jednat o míru. Je přitom jasné, že všechny strany budou muset dělat kompromisy, ale k jednání je třeba nejdříve povstalce a radikály donutit. Řešení migrační tsunami spočívá mimo jiné právě v Sýrii a nic jiného než mír uprchlíky nezastaví. Tohle by si měly uvědomit také USA a státy NATO a měly by přestat podporovat islamistické radikály nejen v této oblasti, ale na všech kontinentech. Už stvoření radikálních islamistů – mudžahedinů – v Afghánistánu ukázalo, že kdo seje vítr, sklízí bouři. Amerikou vyzbrojení válečníci se jako bumerang vrátili 11. září do USA. Těžko říct, proč dodnes mnoho amerických a evropských politiků nedokáže domyslet důsledky svých činů. Ukončení podpory války proti vládě v Sýrii by okamžitě v této oblasti zastavilo humanitární problém, který má potenciál zničit Evropu,“ podotkl předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

„Jsem rád, že se nakonec Rusko a USA snaží najít společnou řeč,“ reagoval předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

4:44 „Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

Činnost pro cizí mocnost. Nový trestný čin, který zůstane odkazem Fialovy vlády. Podle právníků jde …