"Máme řadu zásadních rozporů. Může to vést k tomu, že podpoříme pouze menšinovou vládu na nějakou omezenou dobu s jasným mandátem snížení schodku," prohlásil podle iDNES.cz před několika dny Vít Bárta.
Právě Bárta je klíčovým mužem strany. Spolu se svým bývalým zaměstnancem Josefem Dobešem mají ve všem rozhodující slovo. Předseda Radek John je víceméně jen marketingovou značkou, proto jsou jeho slova o tom, jak by rád držel resort vnitra, jen mlácením prázdné slámy.
Ačkoli je pro stranu nejvýhodnější ve vládě zasednout, ať už kvůli vládnutí samotnému či kvůli poskytování státních zakázek spřáteleným firmám, dělá dále drahoty. Podle Josefa Kopeckého z iDNES.cz si totiž uvědomuje svou cenu a z jednání chce co nejvíce těžit.
Nechceme dopadnout jako zelení
Věci veřejné svůj ostýchavý postoj samozřejmě vysvětlují líbivěji. Nechtějí prý zklamat své voliče a zároveň nechtějí dopadnout jako zelení, kteří se okamžitě vrhli na vládní křesla a po čtyřech letech se ze sněmovny poroučeli.
Proto se strana neustále nepřímo vytáčí a mění názory a postoje podle momentální situace na scéně.
Je třeba vytlačit konkurenci
Věci veřejné jsou hlavně výhodným společníkem, ale zároveň nečitelným subjektem s podnikateli v pozadí. Ačkoli neustále vyčítají Miroslavu Kalouskovi jeho přátelství s obchodníkem se zbraněmi Richardem Hávou, sami mají v pozadí nejasnou podnikatelskou strukturu.
S tím se váže jistá míra nevypočitatelnosti, na níž právě Kalousek upozorňuje, když říká, že si není jist, zda jde o stranu či o byznys. Stejně glosuje i Johna v čele otázkou, zda voliči Věcí veřejných vědí, že jde o volby a ne o televizní anketu Týtý.
Vesměs jde ovšem jen o přátelské kočkování, o podporu Věcí veřejných totiž nikdo nechce přijít. A strana to velmi dobře ví.
Čtěte také:
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par