Podle Roubiniho textu, na který upozornily Britské listy, mezi ekonomy různých směrů existuje široká shoda, že globální finanční krizi vyvolaly kolabující investiční bubliny, především na trhu s bydlením. Nejznámějším případem jsou USA, ale podobná kombinace laxního bankovního dohledu a nízkých úrokových měr způsobila stejnou katastrofu i v Anglii, Španělsku, Irsku nebo na Islandu - ve všech zemích, které krize postihla nejvíce.
Avízo na Roubiniho článek, které přinesl server Britské listy, najdete ZDE
Pět let poté se podobné náznaky bublin, hrozících spektakulárním prasknutím, objevují znovu. Ve Švýcarsku, Německu, Švédsku, Francii, mimo Evropu v Kanadě, Austrálii, Číně a dokonce opět v Anglii. Všude se projevují typické znaky podobné bubliny, jako jsou rychle rostoucí ceny, a rovněž rychle narůstající podíl hypoték na dluzích domácností. Státy tyto bubliny ještě přifukují nízkými úrokovými sazbami.
Tyto bubliny jsou opět nafukovány stejnými silami - politikou levných peněz a snahou obejít inflaci investicemi do nemovitostí. Možností, jak tyto síly uplatňovat, je ještě dost, a proto se podle Roubiniho nedá čekat, že by realitní bubliny začaly praskat v blízké budoucnosti. O to však poté bude jejich splasknutí horší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav