Sobotní pochod v rámci festivalu Prague Pride měl i své odpůrce, kteří demonstrovali proti celé akci. Hodně se mluví o radikálech z pravé části společenského a politického spektra, kteří protestovali pod vedením Pavla Matějného z hnutí Národní obroda. Mezi nejkurióznější však patřili představitelé Socialistické solidarity, což je podle Wikipedie česká neortodoxně trockistická skupina hájící socialismus zdola. Bojuje mimo jiné proti rasismu a sexismu a hájí zájmy menšin, a to i gayů a lesbických žen. Přesto se jim Prague Pride nelíbí a kritizují ho zleva. „Jsme skupina jednotlivců, antikapitalisticky smýšlejících queer lidí, kteří kritizují současnou komerční podobu festivalu Prague Pride a zejména jeho sponzory. Proto jsme se rozhodli pro nenásilnou přímou akci,“ uvedli v tiskové zprávě s tím, že během průchodu Václavským náměstím se postavili před alegorický vůz firmy ExxonMobil a nenásilně zablokovali jeho jízdu. „Skandovali jsme hesla jako ‚Za duhu se neschováte‘, ‚Ropnou skvrnu duhou nezakryjete‘ a ‚We are here, we are queer, the end of fossil fuels is near‘ (Jsme zde, jsme queer, konec fosilních paliv se blíží),“ upozornili.
Zablokovaní těžaři
Těžařská korporace ExxonMobil je podle nich historicky jedním z největších popíračů klimatických změn proto, aby zabránila regulacím, které by znamenaly umenšení jejích zisků, a její lobbing přispěl k oddálení toho, aby byl problém globálního oteplování způsobovaného spalováním fosilních paliv přijat politickou reprezentací i veřejností. „Kromě toho má tato korporace na svědomí havárie s velkými úniky ropy do ekosystémů,“ sdělují. Dále měly v průvodu svůj vůz i další podle Socialistické solidarity problematické firmy, jako jsou Amazon, Microsoft, IBM a Google. „Sponzoring Prague Pride ze strany ExxonMobil a těchto dalších firem pokládáme za snahu vydělat ‚duhové peníze‘, tedy za formu reklamy, která znamená zacházení s genderovou a sexuální identitou jako se zbožím. Naše identita ale není na prodej!“ píší levicoví aktivisté.
„Pochod Prague Pride se snažili narušit bigotní křesťané a neonacisté. Proti těmto skupinám a jejich nenávistným projevům se ostře vymezujeme. Jsme skupina leseb, gayů, bi, trans a queer lidí a přátel. Stavíme se proti homofobii ve společnosti, vadí nám ale komerční forma festivalu Prague Pride a to, že firmy používají LGBT+ témata pro svůj marketing,“ uzavírají svoji tiskovou zprávu. Co už v ní ale nemají, je to, že sami měli na akci vyvěšené velice problematické transparenty. Věřící a nejen je jistě pobouřil ten urážející hlavu katolické církve – „Papež pr.á kluky“. K vidění byl k anarchii a nerespektování zákonů vybízející rým „Ser na nájmy, obsaď dům sexistickým hovadům“ a pak asi nejkontroverznější anglický text Fuck gender take a Molotov burn the Police – v překladu Ser na gender, vezmi zápalnou láhev a zapal policejní stanici.
Odborník na extremismus Miroslav Mareš se domnívá, že jak Národní obroda, tak Socialistická solidarita se dají zařadit mezi extremistické organizace. „Z mého pohledu tyto skupiny obsahují určité extremistické prvky netolerance a celkově směřují proti zájmům demokratického ústavního státu,“ konstatoval na dotaz ParlamentníchListů.cz. Zvláště poslední transparent se hrubě nelíbil bývalé policistce Petře Lhotákové, která podala podnět k prošetření. Na svém Facebooku k tomu napsala: „Co vy na to přátelé? Spoluobčan vpředu sedící drží transparent, ve kterém vybízí k vyvražďování/upalování policistů molotovem. A já se ptám, co na to naše erudovanost na policejním prezidiu? Tímto veřejným příspěvkem vás aktivuji a podávám podnět k prošetření tohoto protiprávního jednání. Mistr evidentně podněcuje k nenávisti vůči policii, tedy jasně identifikovatelné skupině. Během pár dnů se podle zákona budu dotazovat, jak věc byla kvalifikována a pod jakým číslem jednacím vedena, stejně jako obsazení Šatovky jinými nepřizpůsobivými občany.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban