„S prasaty to jde u nás od deseti k pěti,“ informuje Agrární komora České republiky o přetrvávajícím trendu, jenž se týká klesajícího počtu chovaných prasat. Můžou za to i vysoké ceny energií a krmiva. „Prasata totiž vyžadují topení a podobné teploty, jako mají lidé doma. Chovatelé proto buď snižují počty chovných zvířat, nebo rovnou ruší celé vepříny,“ vysvětluje agrární komora ve facebookovém příspěvku.
Zveřejňuje i čísla z Českého statistického úřadu, podle kterého došlo meziročně k výraznému propadu. Počet chovaných prasat klesl o 165 tisíc kusů na 1,329 milionů. Trend má navíc pokračovat i do budoucna: „Vyhlídky nejsou vůbec příznivé. Řada dalších podniků avizuje útlum nebo rovnou rušení chovů. Jestli to takhle půjde dál, jednou se budeme chodit koukat na prase do ZOO,“ varuje komora.
V diskusi pod příspěvkem Agrární komory ČR se k tomuto tématu ostře vyjadřují někteří uživatele facebooku. „Zatím co hospodářských prasat rapidně ubývá, v politice se prasata množí jak myši,“ napsal jeden z nich. Další uživatel dává problém za vinu vládní koalici: „Co byste chtěli od pětidemolice? Naše peníze dají radši do zbraní a Ukrajincům, než aby podpořili domácí chovatele,“ stěžuje si další uživatel.
Objevuje se i názor, že úbytek prasat není problémem vlády premiéra Fialy, ale záměrem Evropské unie. „Tohle není problém nynější vlády. Zemědělství jde do kopru od r. 1989. Ale záměr EU to je. Zničit průmysl, zemědělství atd. Jen proto, abychom byli víc závislí na EU a nemohli nic dělat,“ myslí si uživatel.
Své stanovisko k problematice chovu prasat podal pro Parlamentní listy i moravský zemědělec a bloger Daniel Sterzik, známý též jako Vidlák. Ubývá podle něj celá infrastruktura České republiky. „Když ubyde vepříků, ubyde i vepřínů, když ubyde vepřínů, ubyde i zootechniků a veterinářů,“ vysvětluje s tím, že toto všechno přidává na tlaku na výrobce, jelikož se „udrží jen to, co vydělává nejvíce“.
„Já jakožto chovatel přeštických prasat si musím umět všechno udělat sám,“ říká s výčtem všeho, co musí obstarat. Výčet zahrnuje vše od rození prasátek až po rozpoznání příznaků nemocí, jelikož dle Sterzikových slov veterináři „znají jen kočky a psy“. „Rok od roku je to horší a horší,“ konstatuje chovatel.
Varuje také předtím, že se pravděpodobně Česko přibližuje ke stavu, kdy chov prasat bude kritickým pro život. „Přitom zrovna jdeme do doby, kdy rozdíl mezi mít prase a nemít prase bude možná rozdílem mezi slušným životem a bídou,“ usnesl se Sterzik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk