Otevřený dopis Společnosti pro obranu svobody projevu (SOSP) pro premiéra Petra Fialu (ODS), podpořený desítkami osobností, podotýká, že kroky ministerstva vnitra „dlouhodobě polarizují společnost a vytváří v ní atmosféru strachu“. „Přibývá indicií, že si vláda, jež se původně přihlásila k odkazu Charty 77, vynucuje jeden politický názor a sklouzává k cenzurním praktikám, které mnozí pamatují z doby normalizace,“ píše se dále v dopisu, který byl předsedovi vlády odeslán v Den lidských práv.
Mezi příklady snahy ministra Víta Rakušana o omezování svobody slova je jmenována metodika krizového informačního týmu (KRIT) zmiňující „anonymizovaný monitoring nálad ve státní a veřejné správě“, „včasnou identifikaci osob“ s cílem „pojmenovat a zostudit“ či „vyšetřování desítek občanů za pouhé názory na zahraniční politiku, které se neshodují s těmi vládními“, přičemž dopis uvádí jako příklad kauzu „kriminalizace učitelky“, která během vyučování zpochybňovala ruské válečné zločiny na Ukrajině.
Osobnosti poukazují, že Rakušan se dopouští také „označování pouhých předpovědí, odlišných výkladů a jiných názorů za dezinformace“, což má dle nich potvrzovat i výroční zpráva Vojenského zpravodajství a zpráva MVČR o extremismu, jež označuje skupiny „nespokojených občanů" za „antisystémové hnutí“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.