Na 46 % praktikujících katolíků volilo Françoise Fillona, muslimové naopak z 37 % Jeana-Luca Mélenchona. Pro Emmanuela Macrona se naopak vyslovili ze 30% protestanté. Oznámil to týdeník Pèlerin v pondělí s odkazem na výzkum agentury Ifop.
Ve dny, kdy volby ohrožovali extremisté (Marseille a útok v Paříži na Champs Elysées), se do popředí stále více dostávala otázka terorismu a jeho vlivu na výsledky. Ten bývá často spojen s islamismem, deviantní formou boje, vycházející z Koránu. Nikdo se ale příliš nezabýval konfesními otázkami. Jakkoliv to vypadá, že ani Fillon, ani Mélenchon už nemají co říci ve druhém kole, jejich voliči budou rozhodovat o tom, kdo podpoří dva favority ve druhém kole.
Z výzkumu plyne, že 28 % lidí, hlásících se ke katolicismu, volilo Emmanuela Macrona. Dá se proto očekávat, že podobně jako Marine Le Penová, jež se těší podpoře 22 % katolíků, bude tento voličský potenciál klíčový. Jde o voliče disciplinované a přesvědčené.
Mélenchon se u katolíků pohybuje na 14 % a Nicolas Dupont-Aignan na 6 %. Kandidát Mélenchon, který pokrývá populistické spektrum na levici, nedal žádný pokyn k tomu, koho mají jeho podporovatelé volit. To ovšem neplatí u Nicolase Duponta-Aignana, jenž vystupoval během kampaně v hodnotovém duchu Marine Le Penové – a její kandidaturu přímo nepodpořil. Jeho potenciál činí 5 %, ty ale mohou soutěž druhého kola rozhodnout.
Ani Macron, ani Le Penová nevystupují ostře konfesně. U Le Penové se ale dá očekávat, že její akcent na tradici, patriotismus, národ a obranu kulturních evropských hodnot samotné Francie nalezne odezvu spíše u elektorátu konzervativního, blízkého právě katolickému vyznání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .