Věřili byste tomu? Policie se zajímala o 80 tisíc výpisů z telefonů

18.07.2011 22:23 | Zprávy

Zrušení povinnosti uchovávat půl roku údaje o uskutečněném telekomunikačním provozu dostalo do značně nepříjemné situace policisty, kteří potřebují tyto údaje k vyšetřování trestní činnosti. Ústavní soud je ale přesvědčen, že policie tuto metodu používala příliš plošně, čímž zasahovala do práv občanů.

Věřili byste tomu? Policie se zajímala o 80 tisíc výpisů z telefonů

Během loňského roku si policie vyžádala přes osmdesát tisíc výpisů z mobilních telefonů. „V loňském roce bylo ze strany Policie ČR podáno celkem 83 304 žádostí operátorům ohledně zjištění údajů o uskutečněném telekomunikačním provozu (nařízené soudem), viz § 88a trestního řádu. Jednalo se o žádosti k 11 121 trestním věcem," řekl serveru iDnes.cz mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Výpisy přitom nevyužívá nutně jen k informacím o telekomunikaci. Více než padesát pět procent žádostí se netýkalo konkrétních telefonních čísel, policisté zjišťovali informace ke zločinu spáchanému na teritoriu tzv. buňky, jakési místní centrále operátora, která pokrývá přesně vymezené území. Díky buňce může policie zjistit, kdo se v okolí zločinu pohyboval.

V okolí buňky už nemusí data schraňovat

A právě informace z buňky už nejsou povinni operátoři půl roku pro potřeby schraňovat. Počet žádostí na operátory ale zůstává stále stejný. U některých zločinů policie není schopná zjistit informace žádným jiným způsobem než ze záznamů operátorů.

Informace o minulém pohybu pachatelů a o tom, kdy, kde a s kým hovořil, hrají důležitou roli ve vyšetřování případů.

„To, že tyto informace nedostáváme tak, jako tomu bylo před rozhodnutím Ústavního soudu, se samozřejmě odráží i v práci kriminalistů při objasňování zmiňovaných případů," posteskl si Jan Melša z policejního prezidia.

Související:
ÚS dal za pravdu poslancům. Operátoři už nebudou uchovavat korespondenci
Policie se diví. Po nálezu ÚS jí operátoři nechtějí dávat data 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak si to pojďme vyzkoušet. Putin dal Západu mrazivý návrh

11:52 Tak si to pojďme vyzkoušet. Putin dal Západu mrazivý návrh

Ruský prezident Vladimir Putin fakticky stojí v čele Ruské federace od roku 1999, tedy čtvrt století…