V roce 2016 předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) čelil nepříjemným momentům. Spolu s ním stála před nelehkými okamžiky i celá ČSSD.
Hackeři v souborech zveřejnili e-maily například Oty Novotného, politického analytika sociálních demokratů, který je považován za levicového liberála. Ten napsal například Sobotkovi ohledně strategie vůči migrantům. Novotný, který byl znám svou animozitou vůči hlavě státu Miloši Zemanovi a přátelstvím s ministrem Jiřím Dienstbierem, zpochybnil v korespondenci tehdejší kroky vlády, které podle něj jdou proti sociálnědemokratickým hodnotám. Sám se vyslovil pro přijímání uprchlíků.
Mimo jiné však píše také v září 2014 řediteli agentury STEM Janu Hartlovi ohledně průzkumů veřejného mínění, kdy mu sděluje, že mu zkomplikoval život. Mail zaujal tím, že Sobotkův muž vyhrožoval řediteli výzkumné agentury "osobním pohovorem" a objevily se spekulace o tom, do jaké míry může být po této intervenci agentura nezávislá.
Oto Novotný byl úniky nejpostiženější ze všech, proto se jim také v recesi po vzoru "Wikileaks" přezdívalo "Otoleaks". Renomé poradce zdrtily zejména některé maily soukromé povahy, včetně jedné značně pikantní objednávky.
V jednom z mailů se také Novotný vyjadřoval o voličích sociální demokracie píše jako o sociálně frustrované, xenofobní a nacionalistické xenofobní levici.
Vedle toho hackeři uveřejnili např. e-maily mezi ředitelem neziskové organizace Člověka v tísni Šimonem Pánkem a Radkem Pokorným, právníkem, který je považován za člověka blízkého Bohuslavu Sobotkovi. Nechyběl ani e-mail tehdejšího tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy, který se na počátku roku 2015 chystal na jednání do Berlína. Tehdy o tom informovaly Lidové noviny.
„Začátkem března budu v Berlíně, tak proberu s poradcem kancléřky pro EU, jestli je něco, co by chtěla slyšet (bude mít projev už před obědem, než se potkáte),“ psal mu v souvislosti s řečí v Berlíně.
Sám Sobotka se k úniku mailů tehdy nechtěl vyjadřovat s tím, že celou věc šetří policie. Kam se tedy za dva roky vyšetřování posunulo? Podle páteční MF Dnes se neposunulo prakticky vůbec. Česká policie dodnes nedokázala zjistit, kdo přesně za útoky stál. Proč? Protože datoví zloději uveřejňují ukradené informace na zahraničních serverech, např. ve Spojených státech, a na tyto servery české soudy nedosáhnou. V USA totiž hackery chrání svoboda slova. „Touto věcí se stále zabývá náš útvar. Je ve fázi prověřování,“ sdělil o krádeži Sobotkových e-mailů mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Cokoli dalšího odmítl sdělit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp