Srbsko má za sebou parlamentní volby. Šlo o první volby v Evropě po vypuknutí pandemie koronaviru, ovšem podstatně zajímavější než tento fakt jsou výsledky hlasování. Srbové vložili mimořádnou důvěru do rukou strany prezidenta Aleksandra Vučiće. Jeho Srbská pokroková strana (Srpska napredna stranka, SNS, pozn. red.) drtivě vyhrála se ziskem 63 procent hlasů.
Prezidentova strana tak bude mít ve 250členném parlamentu nejspíš 191 svých poslanců, možná i víc, protože poslední hlasy se stále sčítají. Přestože to znamená víc než dvoutřetinovou většinu, je velmi pravděpodobné, že SNS opět přizve do koalice socialisty vedené současným ministrem zahraničních věcí Ivicou Dačićem. Stejně tak nejspíš budou přizváni i zástupci národnostních menšin jako Maďarů či Bosňanů. V praxi by to znamenalo, že srbské Národní shromáždění bude prakticky celé složené z vládních poslanců.
Kromě výše zmíněných už hranici vstupu do parlamentu (která byla nedávno snížena z pěti na tři procenta) překročila už jen jedna další kandidátka, „Vítězství pro Srbsko“, vedená bývalým profesionálním hráčem vodního póla a současným starostou Nového Bělehradu Aleksandrem Šapićem.
Paradoxní je, že Vučićovi k drtivému vítězství pomohla sama opozice. Ta vyhlásila bojkot voleb a vyzývala občany, ať zůstanou doma a nedávají volbám legitimitu. Výsledkem kromě lehce nižší volební účasti (zhruba o pět procent proti posledním volbám) je pouze to, že všechny kritické a opoziční strany zůstaly mimo parlament. Jejich zisk se pohyboval většinou mezi nulou a jedním procentem.
Ozývají se tak hlasy, že až bude tato neúspěšná opozice upozorňovat, že prezidentova strana zcela ovládla zemi, existuje na to snadná odpověď: kdybyste volby nebojkotovali, třeba byste v parlamentu byli. Kromě toho mezi Srby na sociálních sítích a médiích kolují různé vtipy. Třeba ten, že víc procent než opozice má i nealkoholické pivo.
Nicméně prezident Aleksandar Vučić se po nedělní oslavě vrátil zpět k práci. Během dneška absolvoval jednání s Miroslavem Lajčákem, slovenským diplomatem, který je aktuálně zvláštním vyslancem EU pro dialog mezi Bělehradem a Prištinou. Brusel se už celé roky snaží dotlačit Srbsko, aby „normalizovalo“ vztahy s Kosovem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka