V souvislosti s rozšiřující se muslimskou komunitou v západoevropských státech se poměrně často řeší problém zabírání veřejných prostranství pro účely muslimských modliteb. Jak Meotti píše, před nedávnem se tak v britském Birminghamu zúčastnilo v místním parku modlitby přibližně 140 000 muslimů. „Přitom ve Francii byly veřejné modlitby muslimů zakázány,“ poukazuje italský publicista na rozdílný pohled francouzských a britských úřadů.
Veřejné muslimské modlitby probíhají ve více západoevropských zemích, ale nejviditelnější je tento trend podle Meottiho právě v Birminghamu. Ve druhém nejklidnějším městě Velké Británie tvoří podle odhadů muslimové až čtvrtinu populace a v některých čtvrtích tvoří dokonce drtivou většinu místní populace. „Před šesti lety se modliteb na veřejných prostranstvích zúčastnilo asi 12 000 lidí, před třemi lety to bylo již 70 000 a letos dokonce dvojnásobek.“
Celý text v angličtině je ZDE.
Podle kritiků veřejných modliteb muslimů by se svoboda náboženského vyznání na tuto záležitost vztahovat neměla. „Ostatně i v některých zemích Afriky či Blízkého východu se mohou muslimové modlit pouze v mešitě. Například v Tunisku byly veřejné modlitby muslimů na ulici zakázány a omezení platí také v Egyptě. Je s podivem, že v muslimských zemích platí přísnější zákony než v Evropě, které islám není vlastní,“ konstatuje Meotti.
Ve výše zmíněném Birminghamu se navíc modlitby muslimů na veřejném místě odehrávají pod taktovkou radikální muslimské organizace Markali Jamat Ahi Hadith. „Tento subjekt je spojený s údajně umírněnou Muslimskou radou Velkou Británie. Její členové běžně hlásají nenávist vůči nemuslimům, zakazují ženám nosit kalhoty nebo používat Facebook. V jedné z jimi ovládaných mešit dokonce nejmenovaný imám kdysi řekl, že terorista Usáma bin Ládin je lepší než tisíc Tony Blairů.“
Nemalé množství obchodů v Birminghamu přizpůsobuje svoji otevírací dobu muslimským modlitbám, některé plovárny umožňují segregaci podle pohlaví a počet mešit se stále zvyšuje. „Není náhoda, že nejvíce britských džáhádistů pochází právě z tohoto města. Francouzský magazín L'Obs dokonce informoval o tom, že se do Birminghamu stěhují francouzští islamisté, protože zde mají volnější pole působnosti,“ uzavírá Meotti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro