Předloha Úsvitu by zařadila předsedu a místopředsedu úřadu výslovně k funkcím, na něž se služební zákon nevztahuje. Tak tomu bylo do konce loňského roku. Vláda podotkne, že novela neřeší postavení členů vedení ERÚ v souvisejících zákonech.
Současný nesoulad energetického a služebního zákona dostal Vitáskovou do složité právní situace. Rozdílnými stanovisky ministerstev vnitra a průmyslu a obchodu na to, zda vedení úřadu spadá pod služební zákon, nebo ne, se ve čtvrtek zabývala na žádost kabinetu Legislativní rada vlády. Rada uvedla, že se služební zákon na Vitáskovou nevztahuje.
Vnitro uvádělo, že jelikož vedení ERÚ patří pod služební zákon, Vitásková musí do března složit služební slib. V takovém případě by pak ale musela být zproštěna funkce kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a v pondělí byla nepravomocně odsouzena v případu licencí pro solární elektrárny.
Vitásková byla v pondělí nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení
Ministerstvo průmyslu a obchodu uvádí, že postavení Vitáskové určuje energetický zákon. Její mandát skončí v červenci příštího roku, kdy vedení úřadu nově převezme pětičlenná rada.
Vitásková byla v pondělí nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení. Důvodem bylo podle rozsudku nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Šéfka ERÚ se cítí nevinná, proti rozsudku se odvolá a na svou funkci nehodlá rezignovat.
Předsedkyně úřadu čelí také obžalobě kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ v listopadu 2014. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena o tom, že energetický zákon neporušila. Kvůli zahájení stíhání podala ústavní stížnost, s níž ovšem neuspěla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp