Soudní poplatky, poplatky za výpis z trestního rejstříku, za zápis do katastru nemovitostí, za stavební povolení, likvidaci komunálního odpadu nebo vydávání pasů a občanek. To je výčet poplatků, kterých se zvyšování dotkne. Krom toho se ale prodraží například i pobyt v nemocnici.
Podle koalice je vše v pořádku. Poplatky totiž prý už dlouho zůstávají stále stejné. Krom toho si od zvýšení soudních poplatků ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) slibuje odliv kauz přetížených soudů.
Opozice je pro
Schválení zvýšených poplatků neohrozí ani kritika opozice. Podle vládní koalice by prý totiž i ČSSD, kdyby byla u moci, stejně musela některé poplatky zvýšit. To ale popudilo stínového ministra financí Jana Mládka, který tvrdí, že jde o „křišťálové pokrytectví".
„Když populisticky křičeli, že nebudou zvyšovat daně, tak se to teď snaží nahnat jinde," komentoval situaci Mládek pro deník Právo. Podle ekonomky Markéty Šichtařové je však zvyšování poplatků logické.
„Musíme si popravdě říct, že třeba u katastru nemovitostí, ale nejen u něj, se poplatky dlouho neměnil, inflace mezitím zapracovala," uvedla.
Například výpisů z trestního rejstříku, u něhož se poplatek zvýší ze současných 50 na 100 korun, stát vydá každým rokem okolo 850 tisíc. Výpis dnes vyžaduje většina zaměstnavatelů při nástupu do zaměstnání, ale potřebují ho i zájemci o živnostenský list nebo o získání loveckého povolení.
Psali jsme:
Poplatky? Nemám na jídlo, vmetla vládě u Jílkové postižená
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jhe