Vláda navrhuje rozšíření koncesionářských poplatků. I pro menší firmy až čtvrt milionu ročně
17.10.2024 9:23 | Monitoring
Vláda přišla s pozměňovacím návrhem mediální novely, která výrazně mění systém koncesionářských poplatků. Dosud povinné poplatky za Českou televizi a Český rozhlas (ČT a ČRo) platily pouze domácnosti vlastnící televizní nebo rozhlasový přijímač, nyní se však očekává výrazné rozšíření okruhu plátců. Nově by se povinnost měla týkat i firem s více než 25 zaměstnanci, stejně jako všech domácností s připojením k internetu. V obou případech by šlo o plošný poplatek, který koalice obhajuje potřebou stabilního financování veřejnoprávních médií.
reklama
Podle návrhu by ČT a ČRo měly získat možnost získávat data o zaměstnanosti od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), aby mohly vymáhat poplatky od firem nad 25 zaměstnanců, což by je mohlo vyjít až na 246 tisíc korun ročně. „Firmy nad 25 zaměstnanců by měly platit až 246 tisíc korun ročně,“ přibližuje na facebooku vládní záměr předseda Svobodných Libor Vondráček a ostře kritizuje záměr státu přenášet zodpovědnost na soukromý sektor: „Firmy nesmějí být nuceny dělat za stát špinavou práci a hlásit své zákazníky.“
Návrh vyvolal kritiku také z řad poslanců. Poslanec Patrik Nacher (ANO) jej označil za „fízlování“, čímž vyjádřil obavy o zásah do soukromí podnikatelů i občanů. Na druhé straně stojí podporovatelé novely. Poslanec Jan Jakob (TOP 09) považuje návrh za nástroj pro spravedlivější systém financování médií veřejné služby a tvrdí: „Mediální poplatky jsou důležité a není fér, aby je platil jen někdo. Veřejnoprávní média potřebují stabilní financování.“ Podporu vyjádřil také Jan Lacina (STAN), podle kterého je návrh logickým krokem k zajištění dlouhodobé stability ČT a ČRo.
Koalice zároveň navrhuje, aby domácnosti, využívající internet, platily poplatek za veřejnoprávní služby automaticky, bez ohledu na to, zda televizi či rozhlas aktivně sledují. Tento krok je podle kritiků příliš invazivní, přičemž upozorňují na to, že by mohl zatížit prakticky každou českou domácnost. Mobilní operátoři by podle návrhu měli hlásit své zákazníky, což ale sami odmítají.
„Občané by měli platit, pokud ve své domácnosti využívají jakýmkoliv způsobem internet. Pro zjištění této skutečnosti by měli mít mobilní operátoři povinnost hlásit své zákazníky České televizi, což ze zásady odmítají,“ doplnil Vondráček. Opoziční strany i někteří odborníci varují, že by toto nařízení mohlo přinést zvýšený administrativní tlak na podnikatele i zásah do soukromí jednotlivců.
Svobodní návrh veřejně odmítli a vyzvali občany k podpisu petice. Koalice však trvá na tom, že je nutné zajistit dlouhodobé financování veřejnoprávních médií, která považuje za klíčový prvek demokracie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.