Pokud by kabinet na příštím jednání navrhovaný rozpočet schválil, aplikovaný výzkum by si oproti letošku polepšil o 700 milionů korun a základní výzkum o půl miliardy.
Stát by měl podle návrhu zvyšovat podle střednědobého výhledu peníze na vědu i v příštích letech, v roce 2018 mají činit 34,9 miliardy a o rok později 34,5 miliardy korun. Bělobrádkův úřad chce český výzkum tak připravit na pokles výdajů, který se očekává po roce 2020, kdy skončí financování oboru z evropských fondů.
Více peněz na základní výzkum má zajistit mimo jiné provoz nových výzkumných center, která v uplynulých letech v ČR vznikla z evropských dotací. Na problém s jejich financováním dlouhodobě upozorňují odborníci. V návrhu je dále uvedeno, že o dalších 768 milionů více mají dostat výzkumné instituce na svůj provoz a infrastrukturu.
Výzkum na ministerstvech posílí
Posílit by se měl i výzkum na ministerstvech, a to finančně i personálně, a rovněž mezinárodní spolupráce, zejména s Německem, Spojenými státy a Izraelem. Na výzkum pro potřeby státní správy je navrženo o 330 milionů více, na spolufinancování evropských programů by se mělo přidat až 1,1 miliardy a na zlepšení mezinárodní spolupráce o 297 milionů více než letos.
Technologická agentura ČR, která se stará o aplikovaný výzkum, by měla získat o téměř 0,6 miliardy korun navíc. Mají posílit hlavně program Epsilon. V něm jako jediném mají spolupracovat výzkumné organizace s firmami v životním prostředí nebo dopravy, zaměřuje se na projekty s rychlým uplatněním v nových produktech.
Grantová agentura ČR, zodpovědná za základní výzkum, by si mohla polepšit v příštím roce o 0,4 miliardy Kč a ústavy Akademie věd ČR pak dalšími 300 miliony, vyplývá z návrhu. Navýšení o 1,1 miliardy je navrhováno také na spolufinancování Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk