Systém ISSN nabízí přehled o tištěných i elektronických periodikách po celém světě. Publikacím přiděluje mezinárodní standardizované číslo a tištěným periodikům i speciální čárový kód, který se používá například při distribuci do novinových stánků. Kód slouží ale i pro registraci vědeckých článků v různých časopisech či sbornících v systému pro výsledky výzkumu.
Spolupráce ČR s mezinárodní organizací pro registraci seriálových publikací fungovala dosud na základě pracovní dohody z roku 1993. Kvůli změně povinností účastníků v systému se ale nyní tato smlouva aktualizuje a podmínkou k jejímu opětovnému uzavření je i přístup ke stanovám systému ISSN. Bez uzavření dohody by Česko v budoucnu nemohlo využívat funkce systému, uvedlo ministerstvo školství ve vládním materiálu. Činnost centra ISSN v ČR přitom označilo za nezastupitelnou.
Úhradu příspěvků pro systém ISSN schválila vláda již v roce 2001. Jejich výši pro jednotlivé země schvaluje valné shromáždění organizace vždy na dva roky. V letošním a příštím roce činí pro ČR 3042 eur (asi 77.650 Kč) za rok, stojí v podkladech k návrhu.
Mezinárodní centrum ISSN vzniklo v Paříži v roce 1974 na základě smlouvy uzavřené mezi UNESCO a Francií. Tehdejší Československo se stalo aktivním účastníkem systému ISSN od roku 1978. Formálně svůj přístup ke stanovým centra ale nedokončilo.
Registraci publikací zajišťuje v současnosti síť 90 národních středisek. Výkonným řídícím orgánem je Mezinárodní centrum ISSN v Paříži. České národní středisko ISSN funguje od roku 2009 jako součást Národní technické knihovny, a to právě na základě pracovní dohody mezi centrem a ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab