Na tiskové konferenci pak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prohlásil, že Česká republika přistoupí ke smlouvě známé jako fiskální pakt. „ČR byla jedinou členskou zemí, která se k fiskálnímu paktu nepřipojila. Vláda to schválila jednomyslně,“ prozradil Sobotka.
Musíme získat ústavní většinu na půdě Parlamentu
„Vracíme se do hlavního proudu evropské integrace. Naše pozice je srovnatelná s pozicí dalších zemí, které přistoupili na pakt, ale ještě neplatí společnou evropskou měnou,“ vysvětlil Sobotka.
Poté připomněl, že vláda bude muset získat na půdě Poslanecké sněmovny i Senátu ústavní většinu pro schválení fiskálního paktu. „Zahájíme proto jednání s parlamentními stranami, abychom většinu získali,“ slíbil a dodal, že vláda už získala podporu na tripartitě u odborů i zaměstnavatelů.
Zdravotnictví je nepřehledné a zkorumpované. Musí se rozkrýt toky peněz
Dalším velkým tématem vládní schůze byla stabilizace systému zdravotního pojištění. Místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (ANO) upřesnil, že se debatovalo o tom, odkud vláda vezme peníze na zvýšení platby za státní pojištěnce.
„Resort zdravotnictví je nepřehledný, zkorumpovaný, takže trváme na tom, aby se rozkryly toky peněz. V tomto roce byly provozní náklady vyšší o 27 procent. Asi je to dědictví předchozí vlády,“ myslí si Babiš.
Babiš upozornil na střet zájmů člena rady VZP
Šéf financí navrhl, aby se debatovalo o množství pojišťoven v Česku. Ministerstvo zdravotnictví by pak mělo vypracovat podrobnou analýzu celého resortu.
„Vyjádřil jsem výhrady i k fungování VZP. Je s podivem, že členem VZP je například bývalý hejtman Plzeňského kraje, který má sedm zdravotnických zařízení. To je střet zájmů, dostává ze zdravotnictví peníze. Takže by bylo vhodné, aby neseděl v radě VZP,“ navrhl Babiš na tiskové konferenci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk