Vláda už naštvala všechny. Británie se otřásá

24.11.2024 20:14 | Zprávy

Přes 1 300 000 podpisů již získala ve Velké Británii petice požadující, aby byly v zemi jen několik měsíců od začátku vládnutí labouristického kabinetu Keira Starmera vypsány nové volby. Lidé vládě, které prudce klesá obliba na pozadí protestů proti nové dědické dani či zásahů policie kvůli příspěvkům lidí na internetu, vyčítají, že porušila sliby, které dala svým voličům. Kvůli dostatečnému zájmu lidí bude muset o návrhu jednat vláda a řešen bude i v parlamentu.

Vláda už naštvala všechny. Británie se otřásá
Foto: Repro Youtube
Popisek: Britský premiér Keir Starmer

Anketa

Měla by Česká republika přistoupit k BRICS?

96%
1%
hlasovalo: 3467 lidí
Petice požadující nové volby získává každých několik minut nové tisíce podpisů, přesáhla množství potřebné pro odpověď vlády a je třeba ji projednat v parlamentu, protože pro projednání vládou je limit stanoven na 10 tisíc podpisů a v parlamentu pak na stotisícové hranici. 
 
Předkladatel petice Michael Westwood u ní píše, že by chtěl konání dalších všeobecných voleb, jelikož se domnívá, že současná labouristická vláda „porušila sliby, které před posledními volbami dala voličům“.
 
Britský deník Daily Mail připomíná, že oficiální vládní stránky hovoří o tom, že petice, které dosáhnou hranice 100 tisíc podpisů, jsou „téměř vždy projednávány“. „Můžeme se však rozhodnout, že petici k projednání nepředložíme, pokud se o dané otázce již v nedávné době jednalo nebo pokud je na nejbližší dobu naplánována rozprava. V takovém případě vám sdělíme, jak se můžete dozvědět více o parlamentních debatách o problému, který je předmětem vaší petice,“ uvádí text důvody, kdy nemusí být projednání jisté. 
 
Na vládních internetových stránkách se píše: „Petice, které dosáhnou 100 000 podpisů, jsou téměř vždy projednávány.
 

Anketa

Jste pro vystoupení z NATO?

92%
6%
hlasovalo: 8155 lidí
Deník též připomíná, že petice přichází po obtížném týdnu pro tamní vládu, jelikož v Británii vyšli do ulic zemědělci a protestovali proti opatřením v oblasti dědické daně, oznámeným v rozpočtu. 
 
Nedávný průzkum veřejného mínění navíc odhalil, že hodnocení Keira Starmera se od jeho nástupu do Downing Street propadlo až o 43 procent.
 
Starmer propad preferencí řeší také ve spojitosti se zásahy policie proti výrokům Britů na internetu. Stále častěji se totiž v zemi stává, že policisté klepou lidem na dveře a chtějí po nich vysvětlení i roky starých příspěvků na sociálních sítích. 
 
„Návštěva“ policie se nevyhýbá ani novinářům, a velké ohlasy tak vzbudilo informování britské sloupkařky Allison Pearsonové o tom, jak byla po zaklepání policistů u ní doma obviněna „z nekriminálního nenávistného incidentu“ kvůli rok starému příspěvku na Twitteru. Navíc smazanému.
 
Novinářka byla policisty požádaná, aby se dostavila k dobrovolnému výslechu, a odmítli jí sdělit podrobnosti o údajně urážlivém tweetu nebo o stěžovateli. O víkendu poté informovala, že policie „obvinění povýšila z nekriminálního nenávistného incidentu na trestný čin podle zákona o veřejném pořádku“.
 
Deník The Guardian uvedl, že vyšetřovaný tweet údajně obsahoval fotografii manchesterských policistů pózujících s podporovateli Pákistánského hnutí za spravedlnost a příspěvek, v němž Pearsonová kritizovala, že britská policie předtím odmítla pozvání k setkání s podporovateli Izraele, kdežto poté se usmívá na fotografii s lidmi nenávidějícími židy. Podle Guardianu je možné, že si sloupkařka vlajku hnutí spletla s tou, kterou používá teroristická organizace Hamás. Přestože poté příspěvek smazala, policisté ji po roce konfrontovali se sdělením, že by mohlo jít o „podněcování rasové nenávisti na internetu“.
 

Anketa

Jste pro vystoupení z EU?

95%
3%
hlasovalo: 9179 lidí
Starmer po velké nevoli Britů s postupem policie, který zažilo na vlastní kůži již množství dalších občanů, mírnil nálady v zemi s tím, že by se do budoucna nemělo jednat o prioritu pro policii. Její složky by se podle něj měly „soustředit na to, co je pro jejich komunity nejdůležitější“. Britský premiér podle Guardianu také prohlásil, že bude hájit právo policie přijímat operativní rozhodnutí.
 
The Telegraph zdůraznil, že premiér vyzval policii k prioritizaci řešení případů vloupání a trestných činů před komentáři na internetu také pod tlakem opozičních politiků i špiček tajných služeb. 
 
Bývalý šéf MI6 Richard Dearlove varoval, že zákony o trestných činech z nenávisti jsou ve Spojeném království zneužívány k potlačování svobody projevu, a navrhl, aby vyšetřování Pearsonové bylo označeno za plýtvání zdroji.
 
Stínový ministr vnitra konzervativců Chris Philp také uvedl, že policie používá zákony o trestných činech z nenávisti v 90 procentech případů nesprávně, zatímco bývalý komisař Metropolitní policie John Stevens vyzval, aby se policejní složky zaměřily spíše na boj proti násilným trestným činům než na kontrolu názorů lidí na internetu. 
 
Televize Sky News dodává, že se vše děje navíc na pozadí protestů proti vládním změnám pravidel dědické daně, které by měly dopady na velké množství tamních zemědělců. Desetitisíce z nich proto přijely v tomto týdnu protestovat přímo k sídlu britského premiéra na Downing Street. Přítomné přišel podpořit také známý moderátor automobilových pořadů a farmář Jeremy Clarkson. 
 
Petici proti aktuální britské vládě propaguje rovněž lídr strany Reform UK Nigel Farage, jenž poznamenal, že nikdy podobný zájem u jiných petic neviděl. 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 7 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…