„S tím se nemůžeme naučit žít. Politici musí přijmout taková opatření, aby minimalizovali možnosti takovýchto útoků. Nesmíme si na to zvykat,“ pronesl lidovecký politik k útoku ve Stockholmu.
„Já si myslím, že Evropa má poměrně malé možnosti, jak řešit situaci na Blízkém východě. Ale šel bych hlouběji. Evropa dnes sklízí plody tzv. falešné politické korektnosti. Evropa přehlížela radikály na svém vlastní území. Já se pohybuji již přes deset let v Bruselu a ti lidé tam říkají – my moc nejsme překvapeni z toho, co se děje,“ podotkl Benešík. Česká republika ale podle Benešíka podobnou chybu zřejmě nedělá.
Posléze věnoval pozornost situaci v Sýrii. „Zajímavé je, že Trump má naprostou jistotu v tom, kdo za tím útokem stál. On jasně řekl, že za tím útokem stojí Bašár Asad a podle jeho názoru je to terorista. Zajímavé je, že tomuto Trumpovu prohlášení se česká média moc nevěnují,“ podotkl v pořadu Benešík.
Uznal ovšem, že sám nemá žádné důkazy o tom, že by režim Bašára Asada chemické zbraně opravdu použil.
„Já sice tyto informace nemám, ale doufám, že Donald Trump má podstatně lepší informace než Ondřej Benešík. Doufám, že to nebyl jen Trumpův výkřik do tmy, jaké už od Donalda Trumpa zazněly. Zvláště v domácí politice Trump prováděl kroky, které byly spíše efektní než efektivní. Já doufám, že v zahraniční politice tomu bude jinak, protože je to v zájmu České republiky. Chci věřit tomu, že se stane světovým státníkem a světovým lídrem. Že zapomene na předvolební kampaň, kdy mohl slíbit komukoliv cokoliv, a bude se chovat jako odpovědný státník,“ rozvíjel svou úvahu lidovecký politik.
Vzkaz Íránu, Číně i Rusku
V jednu chvíli ovšem podle vlastních slov začal vařit z vody. „Já teď naprosto vařím z vody, ale dokonce to mohlo být tak, že ten chemický útok nemusel být plánovaný, mohlo jít o nehodu,“ řekl host.
Zdá se mu, že Trump využije raketového útoku v Sýrii také jako varování směrem k Íránu, ke KLDR, případně k Číně. „Tyto země musí teď počítat s tím, že po překročení červených čar může úder přijít kdekoliv.“
Jisté varování je to prý také pro Vladimira Putina. „Tady občas ukradne část jedné země, tady něco okupuje, a jeho občané za to trpí. Ale vyvažuje se to tím, že je Rusko vnímané jako velké. A do určité míry je to pravda. Ale teď nastalo to, že nově zvolený americký prezident zavolá do Ruska, ať si uklidí svá letadla, protože za chvíli by ta letadla nemusela existovat.Ta reakce Vladimira Putina byla taková, že ji směřoval spíš na domácí scénu,“ je přesvědčen lidovecký politik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp