Když se měl Mrklas vyjádřit k tomu, podle čeho lidé volí, uvedl, že v určitých chvílích je přítomna i volba „co mi to přinese“. „Vidíme to na příkladu důchodců, kteří se stali věrnými stoupenci hnutí a je to vůbec jedna z nejsilnějších vazeb, která dnes existuje. Určitě k němu přešla i podstatná část zaměstnanců veřejného sektoru,“ poznamenal pro server Info.cz Mrklas.
„Hodně lidí bylo frustrováno z toho, že jsou na všechno sami. Ono to souvisí i s krizí rodiny, se vztahy mezi seniory a jejich dětmi. V této společnosti je hodně lidí, kteří se cítí absolutně sami, a když přijde někdo jako Andrej Babiš a řekne ‚postarám se o vás‘, tak za ním jdou,“ dodal Mrklas.
Vzpomněl také na Topolánkovu i Nečasovu vládu, jež končily v absurdních sporech. „V tom druhém případě šlo o záležitost, která vyhlížela až jako státní převrat. Zkrátka a dobře, poškození politické třídy bylo tehdy naprosto maximální. A on do tohoto chaosu přináší politickou stabilitu,“ sdělil Mrklas.
Větší hrozbou je dle jeho slov v současné době „soft radikalismus“ či „soft populismus“, jejž reprezentuje Andrej Babiš. „Je o to nebezpečnější, že sice neobsahuje ony extremistické prvky, ale na rozdíl od zmíněných stran, jimž chybí širší plán a jde jim spíše o osobní byznysové cíle, tak se obávám, že v případě Andreje Babiše ten plán přizpůsobit si celý systém a ovládnout ho existuje. To je ten základní bod, o který se dnes hraje,“ dodal.
ČSSD má pak dle jeho slov agresivní ministryni Janu Maláčovou. „Nicméně ona reprezentuje už na první pohled jinou generaci. A její rétorika, ačkoli je silně levicová, je taková progresivně levicová, takže myslím, že seniory příliš oslovit nedokáže. Nevidím žádnou možnost, že by ČSSD nějak výrazně zabojovala o tuto část voličů. Myslím, že sociální demokracie bude mít základní existenční problém. Utápí se ve vnitřních sporech, není tam žádná jasná linie. Její politici působí dost bafuňářským dojmem. Což, myslím, nezabírá skoro na nikoho, a tuplem ne na ty seniory,“ dodal Mrklas.
Mrklas pak hovořil i o Pirátech, kteří se podle jeho slov začínají stávat podobnou „catch all“ formací, jako je ANO. „Oni ve volbách v roce 2017 uspěli, přičemž jejich elektorátem byli zejména mladší lidé a městští liberálové. Ale nyní je jejich vzestup tažen jinými cílovými skupinami. Posilují mezi podnikateli, na venkově, v menších městech, ve střední generaci. A je to mimo jiné z toho důvodu, že dnes působí jako nejschopnější, nejpřipravenější a nejefektivnější alternativa vůči Andreji Babišovi,“ sdělil Mrklas.
A má ODS naději porazit ANO či Piráty? Půjde-li do voleb samostatně? „První a základní bod je jistá obměna značky. Jsem bytostně přesvědčen, že ODS pod svou aktuální značkou a se svými symboly už nejenže nikdy žádné významné volby nevyhraje, ale bude mít i velký problém pravidelně končit druhá. Především v okamžiku, kdy proti ní stojí někdo s tak sexy a nepoškozenou značkou jako momentálně Piráti. Takže určitá míra integrace či aspoň naoko integrace, je pro ODS naprosto zásadní. A nejen pro ni,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef