Návrh se týká zhruba 2 000 žijících vojáků, kteří získali osvědčení o mimosoudní rehabilitaci.
Obdobnou úpravu navrhovala ČSSD neúspěšně před sedmi lety. Ani pozdější návrh poslanců ODS a ČSSD o kompenzační příspěvek pro všechny, kdo byli z politických důvodů vyhozeni z práce, ale sněmovna před čtyřmi lety neschválila. Nárok na příspěvek k důchodu mají nyní pozůstalí po obětech komunistického režimu, nebo ti, kdo byli nejméně rok vězněni.
Nynější návrh poslanci zdůvodňují tím, že bývalí vojáci si zaslouží kompenzaci za újmy, které jim komunistický režim způsobil. Byli degradováni na občany druhé kategorie, „dostali se pod kontrolu Státní bezpečnosti, jejich dětem byla upírána možnost studovat na vysokých a někdy i středních školách“.
Celkem bylo podle předlohy politicky rehabilitovaným vojákům a občanským zaměstnancům Ministerstva obrany v roce 1991 vydáno 9138 osvědčení o mimosoudní rehabilitaci. Ke konci loňského roku žilo jen 2127 rehabilitovaných, jejich průměrný věk je 82,5 roku. Návrh počítá také s tím, že příspěvek v poloviční výši by mohlo dostávat zhruba 500 vdov či vdovců po komunisty propuštěných vojácích.
Odškodnění ve formě příplatku k důchodu by tak podle navrhovatelů mohlo představovat náklady na státní rozpočet ve výši kolem 42,8 milionu korun ročně. Sněmovna se předlohou začne zabývat nejdříve na své lednové schůzi, předtím ji ještě posoudí vláda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: bra