Branná povinost, znovuzavedení povinné vojenské služby. Taková témata se řeší v podstatě po celé Evropě. Jenže na to, abyste mohli vojáky cvičit, tak nějaké zkušené přitom potřebujete mít. To je podle serveru Politico problém, totiž přesvědčit ty, kdo už slouží, aby v armádě zůstali.
Ve Francii ministr pro armádu Sébastien Lecornu představil plán, jak vojáky v ozbrojené službě udržet. Tento plán přichází jen pár dní potom, co byla zveřejněna čísla z německého Bundeswehru pro německý parlament. V roce 2023 se 1 537 rozhodlo Bundeswehr opustit, má tedy jen 181 514 lidí ve službě.
Podle francouzského ministra se o těchto problémech mluví ve všech demokraciích, které mají profesionální armády bez povinné vojenské služby a zmínil například USA nebo Velkou Británii. Prozradil, že na setkáních v rámci NATO už se neřeší jen vybavení, ale také plány, jak udržet vojáky ve službě. Server zmiňuje, že v několika evropských zemích už se diskutuje o tom, že by se vojenské odvody opět obnovily, třeba v Chorvatsku nebo v Německu, v Dánsku zase, že by se vztahovaly i na ženy. Jak ale server konstatuje, v době, kdy je nezaměstnanost nízká, konkurence v soukromém sektoru vysoká a „frčí“ práce z domova, je těžké prezentovat vojenskou službu jako atraktivní alternativu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta