Branná povinost, znovuzavedení povinné vojenské služby. Taková témata se řeší v podstatě po celé Evropě. Jenže na to, abyste mohli vojáky cvičit, tak nějaké zkušené přitom potřebujete mít. To je podle serveru Politico problém, totiž přesvědčit ty, kdo už slouží, aby v armádě zůstali.
Ve Francii ministr pro armádu Sébastien Lecornu představil plán, jak vojáky v ozbrojené službě udržet. Tento plán přichází jen pár dní potom, co byla zveřejněna čísla z německého Bundeswehru pro německý parlament. V roce 2023 se 1 537 rozhodlo Bundeswehr opustit, má tedy jen 181 514 lidí ve službě.
Podle francouzského ministra se o těchto problémech mluví ve všech demokraciích, které mají profesionální armády bez povinné vojenské služby a zmínil například USA nebo Velkou Británii. Prozradil, že na setkáních v rámci NATO už se neřeší jen vybavení, ale také plány, jak udržet vojáky ve službě. Server zmiňuje, že v několika evropských zemích už se diskutuje o tom, že by se vojenské odvody opět obnovily, třeba v Chorvatsku nebo v Německu, v Dánsku zase, že by se vztahovaly i na ženy. Jak ale server konstatuje, v době, kdy je nezaměstnanost nízká, konkurence v soukromém sektoru vysoká a „frčí“ práce z domova, je těžké prezentovat vojenskou službu jako atraktivní alternativu.
Ve Francii prý vojáci zůstávají v armádě o rok méně, než dříve bývalo zvykem. Ve Velké Británii zase nesplnili náborový plán o 1100 vojáků, tedy o dva celé prapory. A to i když na nábor vláda najala soukromou firmu.
Částečně jde prý o peníze a Francie hodlá zvyšovat jak výslužné, tak služebné. Ale pak jsou tu jiné problémy, tedy dlouhé přesčasy, dlouhá doba odtržení od domova a nedostatek odpočinku. Že problémem je lidi udržet, přiznala americká admirálka Lisa Franchettiová.
Poláci také zvýšili gáže v armádě o 20 %, aby vojáky udrželi. Narozdíl od Němců ale nemají zřejmě takové problémy s mužstvem. V roce 2015 měla polská armáda 95 000 lidí ve službě, tento rok je to údajně 215 000. Polsko tedy, ač je vůči Německu populačně ani ne poloviční, má větší armádu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta