Petříček dnes ČTK sdělil, že není příznivcem vzkazů přes média, diplomacie se tak podle něho nedělá. „Mnohokrát jsem zopakoval, že zahraniční politiku České republiky dělá vláda, nikoliv předseda Senátu. Na naší politice vůči Číně, kterou jsme si definovali v 90. letech, se nic nemění. Jsem přesvědčen, že nejdůležitějším krokem k udržení našich vztahů je, že se konečně vzdáme emocí, které do dialogu o strategickém partnerství nepatří,“ uvedl ministr zahraničí.
V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce poté řekl, že česká politika vždy obsahovala témata, jež pro Čínu nebyla příjemná a v kterých si ČR stála za svým – například v otázce ochrany lidských práv nebo v poslední době ohledně snahy o narušení autonomie Hongkongu. „V některých oblastech je Čína náš partner, v některých strategický rival, v některých mimoběžka, protože ta témata nahlížíme zcela jinak,“ podotkl ministr.
Velvyslanectví v sobotním prohlášení také vyzvalo Česko, aby dodržovalo princip jedné Číny a přijalo „konkrétní opatření k odstranění nepříznivých dopadů souvisejících se vzniklým incidentem a přijala konkrétní kroky k udržení stabilního rozvoje čínsko-českých vztahů“.
Vystrčil už při dřívější čínské kritice odmítl, že by politiku jedné Číny porušil. Česko má podle něj s Čínou vyjednáno, že má právo na vlastní politiku jedné Číny. Obdobně se dnes v ČT vyjádřil i další člen delegace, místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN). „Jeli jsme tam podpořit ekonomické aktivity našich zemí, naši národní hrdost a abychom si ujasnili, jak v našich vztazích dál,“ prohlásil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk