Volby v USA nabírají na obrátkách: Zapálené urny a spor o nedatované lístky v Pensylvánii

03.11.2024 7:37 | Monitoring

Listopadové volební úterý v USA je stále blíž. A The New York Times přiznává, že demokraté mají problém. „Průzkumy naznačují, že republikáni mají ve většině klíčových otázek náskok,“ naznačil americký list. Agentura Reuters připomněla, s jakými argumenty teď Trump pracuje. Tvrdí, že pokud by Harrisová vyhrála, „každé město v Americe by se proměnilo ve špinavý, nebezpečný uprchlický tábor“. Ale ani Harrisová Trumpa nešetří. A některé volební urny už teď hoří.

Volby v USA nabírají na obrátkách: Zapálené urny a spor o nedatované lístky v Pensylvánii
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezidentský kandidát Donald Trump v Novém Mexiku

V jednu chvíli se mohlo zdát, že je republikánský prezidentský kandidát Donald Trump vyřízený. Např. když své stoupence na počátku ledna 2021 nezastavil a své příznivce hned na začátku neodradil od útoku na Kapitol.

Jenže pokud se dnes podíváme na politickou situaci, pak jsou to demokraté, kdo mají problém, nikoli republikáni. Tak to vidí The New York Times.

Anketa

Směřuje náš stát správným směrem?

1%
98%
hlasovalo: 15540 lidí
„V posledním průzkumu New York Times/Siena College pouze 40 % voličů schválilo výkon prezidenta Bidena a pouze 28 % uvedlo, že země jde správným směrem. Žádná strana neudržela Bílý dům při tak velké nespokojenosti s životní situací nebo s prezidentem,“ napsaly NYT s tím, že po desetiletích se zdá, že by republikáni mohli vyhrát na počet hlasů voličů, nejen na počet volitelů.

„Průzkumy také naznačují, že republikáni mají ve většině klíčových otázek náskok,“ pokračoval americký list. Výjimkou je např. otázka svobodné volby potratu. Tady demokraté vedou nad republikány; opoziční republikáni jsou v éto otázce pro většinu Američanů příliš konzervativní.

Agentura Reuters připomněla, s jakými argumenty teď Trump pracuje. Republikánský prezidentský kandidát tvrdí, že pokud bude zvolen, deportuje miliony imigrantů. A varuje, že pokud by Harrisová vyhrála, „každé město v Americe by se proměnilo ve špinavý, nebezpečný uprchlický tábor“.

Harrisová během mítinku v Atlantě prohlásila, že pokud se Trump vrátí do Bílého domu, „zneužije svěřenou moc“. „Je to člověk, který je stále labilnější, posedlý pomstou, sžíraný záští a touží po nekontrolované moci,“ pronesla.

Agentura Reuters upozornila, že podle Election Lab na Floridské univerzitě již hlasovalo více než 72 milionů Američanů, což je sice méně než v covidových časech před čtyřmi lety, ale i tak to ukazuje velký zájem voličů.

V Severní Karolině již byly odevzdány přibližně čtyři miliony hlasů a podle profesora politologie na Catawba College Michaela Bitzera se zdá, že západní okresy, které byly zničeny hurikánem Helene, hlasují zhruba stejným tempem jako zbytek státu. Trump kritizoval reakci federální vlády na katastrofu a zopakoval své tvrzení, že pomoc byla odkloněna od Severní Karoliny, aby pomohla imigrantům vstupujícím do USA. Agentura Reuters označila toto Trumpovo tvrzení za nepravdivé.

Řekl také, že obyvatelé předměstských oblastí, které jsou tradičně považovány za útočiště před zločinem a jinými nebezpečími, jsou ohroženi. „Ta předměstí právě teď čelí útokům. Když jste doma sám ve svém domě a tušíte o existenci monstra, které se dostalo z vězení, víte, po šesti obviněních z vraždy šesti různých lidí,“ řekl.

Agentura Reuters doplnila, že počet násilných trestných činů v USA loni klesl.

Mezitím už teď některé předvolební urny hoří.

„Úředníci v Oregonu a ve Washingtonu tvrdí, že podezřelý žhář zapálil volební urny a nedatované hlasovací lístky v Pensylvánii zůstávají středem soudního boje,“ napsal server USA Today. „Portlandská policie reagovala na požár volební urny ve čtvrti Buckman v pondělí a policie v sousedním Vancouveru krátce poté reagovala na další žhářský útok u volební urny. Požár v Portlandu poškodil jen tři hlasovací lístky díky protipožárnímu systému ve sběrném boxu. Požár ve Vancouveru poškodil téměř 500 hlasovacích lístků, když selhal jeho protipožární systém. Volební úředníci posílají nové hlasovací lístky dotčeným voličům, ale asi šest se nepodařilo identifikovat a další lístky mohly být zcela spáleny,“ pokračoval server.  

Mluvčí Portlandské policie Mike Benner v Oregonu uvedl, že podezřelým je pravděpodobně bílý muž ve věku 30 až 40 let s krátkými vlasy nebo plešatěním, hubené až střední postavy a hubeným obličejem. „Je velmi pravděpodobné, že podezřelý má v úmyslu pokračovat v cílených útocích v celé oblasti,“ varoval Benner, jehož citoval USA Today.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 33 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

A tihle retardovaní šiřitelé jediné správné demokracie, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVlastík1 , 03.11.2024 8:48:21
mají tu nebetyčnou drzost se navážet do Ruskejch voleb kde není internetové ani korespondenční hlasování. Gregorovou Bukanýrku měli poslat dělat dozor do USA a ne Gruzie, tam je potřeba mnohem víc.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…