Kromě odměn mají volební komisaři z řad podnikatelů a živnostníků nárok také na náhradu ušlého výdělku ve výši 43 korun za hodinu, nejvýše však 340 korun za den. Členy komisí budou moci do 20. září nominovat kandidující uskupení, chybějící místa musí obsadit starosta. Členství v komisi bývá vítaným přivýdělkem pro seniory, plnoleté studenty či matky na mateřské dovolené.
Náklady na odměny patří k nejvyšším, které stát s volbami má. Okrskových volebních komisí je totiž zhruba 14 900, pro každý volební okrsek a tím i volební místnost jedna. Komise musejí být podle volebního zákona nejméně pětičlenné s výjimkou volebních okrsků, kde je méně než 300 voličů – v takovém případě mohou mít jen čtyři členy. Výjimkou jsou také tříčlenné volební komise na českých velvyslanectvích.
Volební komisaři budou o třetím říjnovém víkendu dohlížet na regulérnost hlasování, vydávat budou hlasovací obálky a odevzdané hlasy následně sčítat. Zapisovatelé a předsedové komisí pak mají odpovědnost za zápis o výsledcích voleb v jejich okrsku. Výsledky pak předávají Českému statistickému úřadu ke zveřejnění na volebním serveru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp