„Když pročítám debaty k tomuto videu a přemýšlím nad celkovým přístupem starších lidí a politiků k mladým lidem, napadá mě otázka: Nebylo by pro naši zemi lepší, kdyby bylo volební právo od šestnácti let? Nebrali bychom názory mladých více vážněji a nemysleli bychom více na budoucnost?“ napsal Bartoníček na síti. Podle něho, ať se to někomu líbí, či nikoliv, roste tady mladá generace, která apeluje na ochranu životního prostředí. „A já jako novinář zpravodaj se snažím zachytit i tento velmi zajímavý pohyb v naší zemi. Toto je ukázka z dnešní demonstrace, mluví Klára a Stela z jednoho pražského gymnázia,“ dodává ke sdílenému videu.
Když pročítám debaty k tomuto videu a přemýšlím nad celkovým přístupem starších lidi a politiků k mladým lidem, napadá mě otázka: Nebylo by pro naši zemi lepši, kdyby bylo volební právo od 16 let? Nebrali bychom názory mladých více vážněji a nemysleli bychom vice na budoucnost? https://t.co/OVUK8luTqB
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) September 25, 2021
Pod příspěvkem se na síti strhla zajímavá diskuse. Jeden ze čtenářů výrazně nesouhlasí s návrhem volebního práva od šestnácti let. „Nemyslím si to. Osmnáct let je nějak tak přirozená hranice. Upřímně řečeno, když mi bylo osmnáct, byl jsem pako, rozhodně ne dospělý člověk,“ hodnotí. Další z diskutujících zase poukazuje, ať pražský vzorek neslouží ke zobecnění celé populace. „Pane Bartoníčku, nenechte se prosím oklamat pražskou bublinou. Já mám Prahu rád, ale lidi tam řeší opravdu jiné věci než zbytek republiky. Tak z toho prosím nedělejme celostátní téma,“ napsal. Dlouho nemusel čekat, a novinář oponoval. „Díky za váš názor. Prosím, rád bych vás ujistil, že vnímám mladé lidi v celém spektru, sám mám tři dospívající děti, pohybuji se velmi často mezi Prahou a rodným Slováckem a jako novinář komunikuji s mladými odleva doprava. Říkám jediné: Věnujme se více mladým, vnímejme je více,“ apeloval.
Mezi ty, kteří ale s Bartoníčkem nasouhlasí, se okamžitě zařadil třeba ekonom Pavel Kohout. Ten se domnívá, že názory mladých podléhají aktuální módě. Dnes je to klima, jindy to může být podle něho nová levice, socialismus apod.
Ne.
— Pavel Kohout (@KohoutPavel) September 25, 2021
Názory mladých bývají formovány módou. Jednou je to nacionalismus, pak socialismus, nacionální socialismus, maoismus, Nová levice, klimatický alarmismus…
Čistě jen díky šťastné náhodě jsem byl mladý v době, kdy do módy přišla (přechodně) demokracie a tržní hospodářství.
Stručně a jasně se proti vyjádřil také poslanec ANO Patrik Nacher. Ten volební právo s nadsázkou spojil s placením složenek.
Radku, když budou od 16 platit účtenky ??>?
— Patrik Nacher (@PatrikNacher) September 25, 2021
Další ze čtenářů byl poněkud kritičtější. „Pokud budeme dělat z této radikální levice zástupce všech mladých, tak nás opravdu nečeká nic dobrého,“ napsal, a Bartoníček opět velmi promptně reagoval. „Vůbec z nich nedělám zástupce všech mladých. Opravdu si myslíte, že jsem tak hloupý???,“ tázal se, a tím tato diskuse skončila. Názory na takový krok směrem k dřívějšímu volebnímu právu se diametrálně lišily.
Demonstranti z řad studentů i dospělých měli s sebou transparenty s nápisy jako „Klimatická spravedlnost“, „Není čas zavírat oči“ nebo „Chceme zdravou planetu pro naše děti“. Protest účastníci zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem „Teď, nebo nikdy“ a po projevech se vydali na pochod centrem města.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.