Společnost pro obranu svobody projevu se dlouhodobě věnuje monitoringu, konferencím a dalším aktivitám, které upozorňují na tlak, kterému svoboda slova v dnešní době čelí. Její zástupci vystupují na konferencí a seminářích, naposledy minulý měsíc v Senátu.
Rovněž uděluje ceny za svobodu projevu.
Nyní Společnost oslovila před eurovolbami všechny kandidující subjekty s dotazy, jak se dívají na téma svobody slova a jaké by případně bylo jejich hlasování v Evropském parlamentu.
Důvod je jednoduchý. V posledním volebním období stále narůstal tlak na unijní regulaci vyjadřování na internetu a později i v off-line komunikaci. Vrcholem byla „internetová“ směrnice DSA, „mediální“ legislativa EMFA a nakonec neprojednaný návrh na zařazení hate speech mezi „eurozločiny“.
Společnost pro obranu svobody projevu všechny tyto iniciativy podrobně monitorovala, včetně hlasování českých europoslanců.
Je zjevné, že příští čeští europoslanci budou absolvovat řadu hlasování, ve kterých budou muset vážit význam svobody slova.
SOSP zaslala lídrům kandidátek celkem pět otázek. Odpovědi ani po urgencích nedorazily z Lidového domu od SOCDEM a ani od vládního dua STAN a Piráti. K tomu Společnost poznamenává, že o jejich pohledu dostatečně vypovídá hlasování jejich europoslanců, kteří všichni byli tahouny omezování svobody slova. K tomu nelze přehlédnout aktivity ministra vnitra Víta Rakušana na národní úrovni.
„Piráti nedávno publikovali plán boje s dezinformacemi o 12 bodech, z nichž některé připomínají spíše Orwella nebo totalitní režim 70. let,“ dodává organizace a připomíná, že trojice pirátských europoslanců patří v tomto směru k největším radikálům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo