Vondráček u příležitosti Dne veteránů připomněl příběh generála Karla Kutlvašra
11.11.2024 14:18 | Monitoring
Na letošní Den veteránů, kdy si svět připomíná hrdiny boje za svobodu a nezávislost, se předseda Svobodných Libor Vondráček zaměřil na připomenutí památky významných českých postav. U hrobu generála Karla Kutlvašra, symbolu odporu proti okupantům, Vondráček vzdal hold veteránům a připomněl bolestné okamžiky české historie.
reklama
„Na hrdiny, kteří za náš život ve svobodě a nezávislosti riskovali nebo dokonce ztratili ten svůj, nesmíme nikdy zapomenout!“ prohlásil Vondráček a připomněl význam tohoto dne, spojeného s koncem první světové války. Kutlvašr a další váleční veteráni podle něj symbolizují cenu, kterou za svobodu museli zaplatit nejen oni, ale také celé generace před námi.
Karel Kutlvašr, který bojoval jako legionář a později vedl Pražské povstání, se postavil jak nacistům, tak komunistickému režimu, který ho v roce 1948 zatkl a vynesl nad ním doživotní trest ve vykonstruovaném procesu. Ve věznicích na Mírově a v Leopoldově musel čelit tvrdému fyzickému i psychickému útlaku, který podlomil jeho zdraví. Ani po propuštění v roce 1960 mu režim nedovolil plnohodnotný život a žil v ústraní, pracující jako hlídač pivovaru.
„Celý proces byl vykonstruovaný a jeho cílem bylo zničit jeho reputaci a odstrašit další odpůrce totalitního režimu,“ připomněl Vondráček osud generála, jehož rehabilitace přišla až po roce 1989, kdy byl konečně uznán jako jeden z hrdinů českého boje za svobodu.
Den veteránů, spojený s 11. listopadem a koncem první světové války v roce 1918, se podle Vondráčka stal příležitostí k připomínce těch, kteří obětovali svůj život za svobodnou budoucnost. Svobodní tímto vzdali hold nejen Kutlvašrovi, ale i dalším veteránům, jejichž boj za nezávislost zůstává inspirací a varováním i pro současnou generaci.
Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.