Před více než měsícem zemřel černoch George Floyd. V ulicích desítkách měst nejen v USA vyrazily do ulic tisíce lidí. Někteří lidé chtěli jen protestovat, jiní byli připraveni rabovat obchody a ničit. Ničit sochy velkých mužů historie, o kterých si demonstranti mysleli, že se podle dnešních měřítek nechovali korektně.
Zašlo to tak daleko, že v některých školních knihovnách v USA přestanou doporučovat knihy Marka Twaina, konkrétně Dobrodružství Huckleberryho Finna, protože tato kniha prý obsahuje některé momenty zavánějící rasismem.
Spisovatel Vlastimil Vondruška však v textu pro iDNES.cz napsal, že se odmítá stydět za to, že měl bílé předky, protože mnozí toho hodně dokázali.
„Miluji naše dějiny a kulturu. Jsem hrdý na to, co jsme za staletí dokázali. Vše, čím jsme si prošli, patří do dějin „bílého muže“. Nebyli jsme sice koloniální velmoc, neobsazovali jsme cizí kontinenty, ale patříme k evropskému civilizačnímu proudu. Umím si představit, jak mě teď opět někteří znectí, ale za sebe prohlašuji – nestydím se za to, že mým předkem byl „bílý muž“. Mé argumentaci lze jistě vytknout určité zjednodušení, ovšem při tak složité problematice to ani jinak nejde. Museli bychom si přesně definovat pojmy a já nevím co ještě, ale o to ani nešlo,“ napsal Vondruška.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp